In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President osales juuniküüditamise mälestustalitusel
14.06.2006


President Rüütel kõneles täna 1941. aasta juuniküüditamise mälestustalitusel Toompeal Linda kuju juures.

Vabariigi President meenutas oma sõnavõtus, et tänasel leinapäeval on tähtis mõista iga inimese valu eraldi ning tsiteeris Saaremaa tütarlapse Helvi Koppeli mälestust kodust väljaajamisest: “Kuigi oli südasuvi, oli ema käskinud talvemantlid selga panna, kuid hoolimata sellest, tundsin jahedust terves ihus ja isegi veel sügavamal… Siis ma veel ei teadnud ega suutnud mõista, et on olemas asju, mida saab teha ainult öö musta katte varjus.”

President Rüütel toonitas, et täna tuleb mõelda ka sellele, et Eesti iseseisvuse hävitanud režiimide ohvriks langesid ka need sõdurid, kellel tuli püssi kanda mõlema sõdinud poole väes. “Osa neist tuli õnneks tagasi, ent pidi kogema uut ülekohut, kui neid hakati kodus omadeks ja võõrasteks jagama. On aeg sellest üle saada. Ärgem laskem võõra võimu külvatud seemnel oma südames vihkamiseks kasvada,” lausus riigipea.

“Mäletame ja leiname veendumuses, et minevik ei tohi varjutada tulevikku,” lisas Vabariigi President.

Leinapäeva mälestustalitusel osalesid riigikogu esimees Toomas Varek, peaminister Andrus Ansip, riigikogu ja valitsuse liikmed ning diplomaatiline korpus. Kõnelesid ka Eesti Õigusevastaselt Represseeritute Liidu Memento Tallinna ühenduse esimees Leo Õispuu ja Venemaa suursaadik Eestis Konstantin Provalov.


Presidendi kantselei avalike suhete osakond
Kadriorus 14. juunil 2006


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee