In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President andis üle rahvaluule kogumispreemiad
20.02.2006


Vabariigi President ja proua Ingrid Rüütel andsid üle presidendi rahvaluule kogumispreemiad Jüri Metssalule ja Tiit Birkanile. Foto: Alar Madisson, Eesti Kirjandusmuuseum.Vabariigi President andis täna Tartus Eesti Kirjandusmuuseumis üle presidendi rahvaluule kogumispreemiad. 2005. aasta preemia laureaadid on Jüri Metssalu ja Tiit Birkan. Rahvaluulepreemia suurus on tänavu 16 000 krooni, mis läheb jagamisele laureaatide vahel ja makstakse välja Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu poolt.

Tartu Ülikooli üliõpilane Jüri Metssalu algatas ja juhtis oma kodukoha Raplamaa kohapärimuse kogumist ja ka uurimist. Tähtsaim osa sellest puudutab vana pärimuse kogumist, mis sisaldab rahvaluulematerjale ning aja- ja isikuloolist ainest.

Eesti rahvaluule arhiivi kauaaegne korrespondent Tiit Birkan on alates 1981. aastast saatnud arhiivi üle 750 lehekülje käsikirjalist materjali, mis sisaldab kõiki rahvaluule liike: vanasõnu, kõnekäände, muistendeid, usundi- ja kombekirjeldusi ning lastelaule. Tiit Birkani kogud paistavad silma kõrge loomingulisusega ning näitavad head ainese tundmist.

Eesti riigipea õnnitles preemia laureaate ja soovis, et nad jätkaksid ka edaspidi sisukat kaastööd Eesti Rahvaluule Arhiivi täiendamiseks.

President Rüütel tänas Eesti Kirjandusmuuseumi, kes on juba aastaid rahvapärimuse kogumist ja talletamist korraldanud. “Pärimuslik ajalugu peegeldab rahva käekäiku läbi aegade. Selle hoidmine on ülimalt tähtis, sest rahvusliku ajaloo- ja kultuurimäluga on seotud ka meie identiteet. Ühine minevik, selle meenutamine ja jäädvustamine on oluline faktor eesti rahvuse kujunemisel ja püsimisel,” lausus Vabariigi President.

Jüri Metssalu sõnul tähendab kohapärimuse kogumine aina tugevamat juurdumist kodukoha pinnasesse. Ta lisas, et tema töö eesmärgiks on sellise “juurte tunde” jagamine.

Eesti Kirjandusmuuseumis toimunud üritusel peeti preemiate üleandmise kõrval ka ettekanded mullu Eesti Rahvaluule Arhiivi saabunud kaastöödest, tutvustati CD-plaati “Siberi eestlaste laulud” ning väljaannet “Töid etnomusikoloogia alalt, 3: pärimusmuusikast popmuusikani”. Muusikaga tervitas kohalolijaid ansambel Tsõdsõpujaleelo.

Vabariigi Presidendi rahvaluule kogumispreemia on traditsiooniline rahaline tunnustus inimestele, kes on teinud väljapaistvat kaastööd Eesti Rahvaluule Arhiivi kogude täiendamisel. Preemia on asutatud juba 1935. aastal riigivanema autasuna. Preemia taasasutati 1993. aastal Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu toel, esimene preemia anti üle 1994. aastal.


Presidendi kantselei avalike suhete osakond
Kadriorus 20. veebruaril 2006


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee