In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President kohtus Riia ja Jelgava linnajuhtidega
08.12.2005


President Arnold Rüütel esines täna hommikul sõnavõtuga Läti Seimis, toonitades, et iseseisvus töötab rahva heaks ainult siis, kui sellele antakse inimeste vajadustele ja püüdlustele vastav sisu. "Igas eluvaldkonnas peab riigiks koondunud rahvas pidevalt otsima talle ainuomaseid lahendusi, millel on kaalu ka rahvusvahelises kontekstis. See on demokraatlikes riikides seadusandja - parlamendi kõige suurem väljakutse, töö kaalukaim osa. Luua õigust, mis kehastaks oma rahva väärtusi ja ideaale ning rikastaks võimalusi koostööks teiste rahvastega," kõneles Eesti riigipea.

Vabariigi President külastas Riia linnavalitsust ning kohtus linna juhtidega. Linnapea Aivars Aksenoks tutvustas Läti pealinna koostööd Tallinna ja Tartu linnaga. President Rüütel märkis, et Eesti tihedad suhted Riia linnaga on juba pika ajalooga ning kahtlemata tuntakse aktiivset huvi koostöö süvendamise vastu ka tulevikus.
Seejärel külastas Vabariigi President Salaspilsis asuvat betoonelementide tootmisettevõtet SIA TMB Elements, mis on viimase aja üks suuremaid Eesti investeeringuid Lätis.

Eesti riigipea külastas veel Jelgava linna, millel on sõprussidemed Eestist eeskätt Pärnu linnaga. Jelgavas kohtus president Rüütel linnapea Andris Ravinš'iga ja asetas koos Läti riigipea Vaira Vike-Freiberga'ga pärja Läti Vabariigi esimese presidendi Janis Čakste monumendile. Jelgava lossis asuvas Läti Põllumajandusülikoolis kohtus president Rüütel rektori Juris Skujans'iga, tegi koolis ringkäigu ning esines kõnega ülikooli perele.

Samas toimus ka Eesti riigipeale audoktori tiitli omistamise tseremoonia. Rektor Skujans rõhutas president Rüütlile audoktori tunnistust üle andes tema pikaajalisi koostöösidemeid Läti Põllumajandusülikooliga ja teeneid teadustöös: "Oma uurimistöödes lahendas professor Arnold Rüütel piimatööstuse spetsialiseerumisega, kontsentreerumisega ning mehhaniseerimisega seotud probleeme. Tema teadustöö tulemused on tuntud ka Lätis, mõjutades Läti lüpsikarjakasvatuse arengut ning teaduslike uuringute suundi." Samuti tõstis rektor esile Eesti riigipea olulist tegevust maaelu edendamisel ja Balti koostöö arendamisel.

Vabariigi President andis oma kõnes põgusa ülevaate Eesti põllumajanduse hetkeseisust ja tänase Eesti Maaülikooli tegevusest ning peatus lühidalt ka oma teaduslike uurimuste teemade juures. President Rüütli sõnul määrab põllumajandustootja tegevus paikkonna üldise arengu, "Neis maapiirkondades, kus põllumajandus kiratseb, puudub reeglina ka igasugune muu ettevõtlus ja elu kipub sootuks hääbuma. Seal aga, kus tegutseb erineva suurusega ettevõtteid mitmes valdkonnas, elavad ka maksejõulised inimesed, kes tulevad toime sotsiaalprobleemidega ning turgutavad veelgi erainitsiatiivile tuginevat teenuste pakkumist. Seetõttu tähendab maapiirkondade tasakaalustatud areng ühtlasi väikese ja keskmise suurusega tootjate arengut," lausus Eesti riigipea.

Tervituskõnega esines tseremoonial ka Läti riigipea Vaira Vike-Freiberga, kes õnnitles oma kolleegi talle osaks saanud akadeemilise tunnustuse puhul.

Külaskäigu Jelgava linna lõpetas tutvumine ettevõtte "Latvijas keramika A" tegevusega.

Kaitseväe juhataja viitseadmiral Tarmo Kõuts külastas eriprogrammi raames Riias Riigikaitse Akadeemiat, väljaõppekeskust ja allohvitseride kooli, samuti Kaitsejõudude Peastaapi ja Mereväe Pääste Koordineerimise Keskust. Viitseadmiral Kõuts kohtus Läti Kaitseväe juhataja viitseadmiral Gaidis Andrejs Zeibots'iga.

Neljapäeva õhtul avab proua Ingrid Rüütel Riia linnavalitsuses seto näituse ning seejärel osaleb presidendipaar sealsamas Eesti suursaadiku Toomas Lukk'i vastuvõtul. Näituse avamisel esineb ansambel Kuldatsäuk Värskast Laine Lõvi juhatusel.

Reede hommikul külastab Vabariigi President Eesti kooli Riias ning saabub seejärel tagasi Eestisse.


Presidendi kantselei avalike suhete talitus
Kadriorus 8. detsembril 2005


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee