In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President kohtus Läti riigijuhtidega
08.12.2005


President Arnold Rüütel kohtus riigivisiidi raames Läti presidendi Vaira Vike-FreibergaPresident Arnold Rüütel kohtus kolmapäeval riigivisiidi raames Läti presidendi Vaira Vike-Freiberga, parlamendijuhi Ingrida Udre ja peaministri Aigars Kalvitis'ega, avas Eesti-Läti ärifoorumi ning kohtus Eesti kogukonnaga.

Pärast ametlikku vastuvõtutseremooniat toimunud presidentide kohtumisel Riia lossis arutati eeskätt Euroopa Liiduga seotud teemasid - naabruspoliitikat, finantsperspektiivi ja koostööd regionaalsel tasandil. Samuti käsitleti suhteid Venemaaga ning koostööd NATO raames. Presidendid andsid ka ühise pressikonverentsi ning suundusid seejärel Vabadussamba juurde, mille jalamile asetati pärg nii Eesti kui Läti riigipea poolt.

Läti Vabariigi peaminister Aigars Kalvitis ja proua Kristine Kalvitis korraldasid Läti Seltsi majas lõunasöögi president Rüütli ja proua Ingrid Rüütli auks. Eesti riigipea kohtus ka Läti Seimi spiikri Ingrida Udre'ga, kellega arutati eeskätt Balti Assamblee tulevikku.

Hansabanka Riia peahoones toimus Läti-Eesti majandusfoorum, mille avasid Läti ja Eesti president ning Hansabanka juht Ingrida Bluma. Oma kõnes ütles president Rüütel, et Eesti ja Läti kaubavahetus on vilgas ning Eesti jaoks on Läti oluline otseinvesteeringute sihtmaa; Lätis on registreeritud üle tuhande Eesti osalusega ettevõtte.

"Meie sarnasuste kasutamine võimaldaks ühiselt tõmmata kaugemate ja suuremate välisinvestorite tähelepanu. Üks niisuguseid ühisalgatusi oleks USA investorite kutsumine siia kevadel 2006. Kindlasti pean oluliseks regionaalsete ettevõtteklastrite teket. Hiljutisel Balti Arengufoorumil Stockholmis oli kandvaks mõtteks kasutada arengumootorina Läänemere regiooni majanduste erinevusi. Et seda osatakse teha, näitab eelkõige Soome ja Rootsi suurfirmade ja neid teenindavate ettevõtete laienemine kogu regioonis," kõneles Vabariigi President.

President Rüütel külastas veel Okupatsioonimuuseumi ja tutvus sealse püsiekspositsiooniga. Seejärel toimus südamlik kohtumine Eesti Seltsiga.

Kolmapäeva õhtul korraldasid Läti Vabariigi president Vaira Vike-Freiberga ja härra Imants Freibergs ametliku õhtusöögi Riia Mustpeade majas Vabariigi Presidendi ja proua Ingrid Rüütli auks. Õhtusöögil peetud kõnes sõnas president Rüütel, et Eesti ja Läti poliitiline läbikäimine pole iial nii tihe olnud kui praegu. "Seda on tinginud head kahepoolsed suhted, aga ka süvenev Euroopa integratsioon. Samuti tunnetus, et meie julgeolek ja heaolu ei alga oma riigipiirist, vaid tunduvalt kaugemalt," lausus Eesti riigipea.

"Väikeriigid reageerivad mistahes muutustele suurtest partneritest kiiremini, sest väikestena ollakse paindlikumad ja tundlikumad. Seda eelist, aga ka omavahelist tugevat sidet peaksime mõneski globaalses küsimuses edaspidi senisest rohkem ära kasutama, olema teisisõnu poliitilise ilmastiku baromeetrid, et enda ja partnerite huvide eest seista," lisas Vabariigi President.

President Vike-Freiberga ütles Eesti ja Läti ees seisvatest eesmärkidest kõneldes, et püüeldes nende saavutamise poole ei tohi me unustada Euroopa Liidu moodustamise aluseks olevaid põhiprintsiipe - solidaarsust, õiglust, pluralismi, mittediskrimineerimist ja soolist võrdõiguslikkust. "Alles siis, kui meil õnnestub laienenud Euroopas saavutada õige ühtsuse ja solidaarsuse tunne, oleme me võimelised teostama niisuguseid kogu Euroopa Liidu arengule tähtsaid ülesandeid nagu Lissaboni strateegia, finantsperspektiiv, Euroopa naabrite poliitika, välispiiri kontroll. Ainult ühendatud Euroopa suudab suurendada Euroopa Liidu mõju rahvusvahelises poliitikas, viia ellu ambitsioone maailmamajanduses ja soodustada Euroopa globaalset konkurentsivõimet," märkis Läti riigipea.

Proua Ingrid Rüütel külastas eriprogrammi raames Läti Teaduste Akadeemia Kirjanduse, Folkloori ja Kunsti Instituuti ning Läti Folklooriarhiivi, samuti rahvariiete keskust "Sena klets" ning kohtus liivlaste kogukonnaga.

Haridus- ja teadusminister Mailis Reps kohtus Läti haridus- ja teadusministri Ina Druviete'ga. Eesti äridelegatsioon külastas enne äriseminari Jurmala linna, kus kohtuti linnapea Inese Aizstrauta'ga ning tutvuti perspektiivikate investeeringukohtadega.

Neljapäeval esineb president Rüütel sõnavõtuga Läti Seimis, kohtub Riia linnapea Aivars Aksenoks'iga ning külastab ettevõtet SIA TMB Elements. Seejärel külastab Eesti riigipea Jelgava linna, kus kohtub linnapea Andris Ravinš'iga, asetab pärja Läti Vabariigi esimese presidendi Janis Čakste monumendile ning külastab ettevõtet Latvijas keramika A, samuti Läti Põllumajandusülikooli, kus president Rüütlile omistatakse audoktori kraad. Õhtul avab Eesti presidendipaar seto näituse Riia linnavalitsuses ning osaleb Eesti suursaadiku Toomas Lukk'i vastuvõtul.

Reedel külastab Vabariigi President Eesti kooli Riias ning saabub seejärel tagasi Eestisse.


Presidendi kantselei avalike suhete talitus
Kadriorus 8. detsembril 2005


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee