In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President kohtus Portugali peaministriga
29.11.2005


Kohtumine Portugali peaministri T.E. hr Jose Socrates'gaPresident Arnold Rüütel esines täna riigivisiidi raames Eesti-Portugali äriseminaril ja kohtus Portugali peaministri Jose Socrates'ega.

Äriseminaril Portugali Tööstusassotsiatsioonis (AIP) ütles seminari juhtinud AIP asepresident Henrique Neto, et Portugali ärimehed peavad majandussuhete arendamist väga huvipakkuvaks ja oluliseks. Eesti rahandusminister Aivar Sõerd tutvustas Eesti ettevõtluskeskkonda.

Vabariigi President ütles oma kõnes äriseminaril, et Euroopa Liidu ühises majandusruumis tegutsemine soodustab majanduskoostöö tihendamist seni kaugeks jäänud riikidega, sealhulgas Portugaliga. "Eesti eksport Portugali on viimaste aastate jooksul kasvanud, kuid vastastikuse kaubavahetuse osakaal kogu kaubanduses on siiski väike," tõdes Eesti riigipea, lisades, et näeb kahepoolsetes majandussuhetes hulgaliselt arenguvõimalusi, seda nii investeeringute, kaubavahetuse kui ka turismi valdkonnas.

Äriseminaril esinesid ettekannetega veel Eesti Panga asepresident Rein Minka, Kaubandus-Tööstuskoja direktor Siim Raie ja Eesti Turismifirmade Liidu president Anne Samlik.

President Rüütel külastas täna Lissaboni lähedal Euroopa läänepoolseimat tippu Cabo da Roca ja UNESCO kultuuripärandi nimekirja kuuluvat Sintra linna ajaloolist keskust.

Kohtumisel Portugali peaministri Jose Socrates'ega käsitleti Euroopa Liidu aktuaalseid teemasid, sealhulgas eelarveküsimusi. Portugali valitsusjuht rääkis oma muljeid eilselt Barcelona tippkohtumiselt. Suursaadik Fernando Manuel Neves ja Eesti riigisekretär Heiki Loot kirjutasid alla Portugali Vabariigi ja Eesti Vabariigi salastatud teabe kaitse kokkuleppe.

Portugali peaminister korraldas president Rüütli ja proua Ingrid Rüütli auks ametliku lõunasöögi. Sellel peetud kõnes väljendas Vabariigi President veendumust, et Eesti ja Portugal leiavad eelseisvatel aastatel veel palju valdkondi, kus teineteisele sõbrakäsi ulatada ning kogu meie maailmajao huvides koostööd teha. "Portugal areneb kiiresti ja riiki külastab aastas miljoneid turiste. Te suudate neile pakkuda midagi, mis neid paelub. Olgu selleks selgesti tunnetatav ajastute hingus, külalislahkus või siis pikad Atlandi ookeanile avanevad rannad. Siinne soe ja vahetu atmosfäär on väärtus, mida me kõik soovime kogeda," ütles Eesti riigipea, kinnitades ühtlasi, et Portugali turistid on oodatud ka põhjamaiselt karges Eestis.

Eesti riigipea külastas veel okeanaariumi (Parque das Nacões), kus on võimalik tutvuda paljude merega seotud kala-, taime- ja loomaliikidega.

Proua Ingrid Rüütel külastas täna eriprogrammi raames Kunstimuuseumi (Museu Calouste Gulbenkian) ja Rahvamuusikainstituuti (Instituto Nacional de Etnomusicologia). Kaitseväe juhataja viitseadmiral Tarmo Kõuts külastas NATO õppust "Allied Warrior 2005" ning kohtus Portugali Kaitseväe juhataja José Mendes Cabecadas'ega.

Täna õhtul osaleb Vabariigi President Tallinna Keelpillikvarteti kontserdil ja vastuvõtul Cruz Vermelha's, mille korraldab Eesti suursaadik Portugalis Aino Lepik von Wirén.

Kolmapäeval külastab Vabariigi President Porto linna, kohtub sealse linnapea Rui Rio'ga ja Porto äriliiduga ning Eesti aukonsuli M?rio Nuno dos Santos Ferreira'ga.


Presidendi kantselei avalike suhete talitus
Kadriorus 29. novembril 2005


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee