In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President Portugali Vabariigi presidendi T. E. hr Jorge Sampaio ja proua Maria José Ritta de Sampaio pidulikul õhtusöögil Eesti Vabariigi presidendi ja proua Ingrid Rüütli auks 28. novembril 2005 Lissabonis
28.11.2005


Austatud härra president,
austatud proua Maria José Ritta de Sampaio,
ekstsellentsid, daamid ja härrad!

Tänan Teid, härra president! Teie liigutavad sõnad ja külalislahkus teevad meile heameelt ja soojendavad südant. Kohtumised ja vestlused Teiega, härra president, on andnud mulle väga palju mõtlemisainet. Kinnitan veelkord, et olen kogenud siin siirast ja südamlikku vastuvõttu ning mõistmist kõikide inimeste poolt, kellega mul on olnud au kohtuda.

Igal maal on oma eripära ja oma lugu, mida ajalugu on vorminud selliseks, nagu me seda täna tunneme. Võin meie paaripäevase kogemuse põhjal väita, et Portugal on kaunis maa, kus avastamisrõõmu jagub kuhjaga. Teie keskaegsed linnad, imepärane loodus ja Atlandi ookeani avarused on väärtused omaette.

Eesti ja Portugal asuvad meie kontinendi vastaspooltel - üks põhjas, teine lõunas. Euroopa on see lüli, mis meid alati ühendanud on. Jalgpalli maailmameistrivõistluste viimase kvalifikatsiooniturniiri samas alagrupis mängides kogesime, et jalgpallis on teie käest veel palju õppida. Kaasaegse Euroopa arengus aga saame me kindlasti teineteist täiendada.

Erinevate piirkondade ja kultuuride kuulumine ühte liitu tähendabki maailma ajaloos unikaalset kogemust. See tugevdab meie kontinenti, mille jõud ja ressurss peitub mitmekesisuses. Euroopa solidaarsuse, ideaalide ja põhiväärtuste pärast muretsemiseks ma põhjust ei näe. Pigem kinnitab Euroopa Liidu jätkuv laienemine nende paikapidavust ja kestvust, nende mõistmine ja tähendus saab erinevate riikide koostöös senisest veelgi tugevama aluse.

Samas seisame silmitsi uute ohtude ja probleemidega, mille lahendamiseks ei leia mudelit minevikust. Olgu selleks rahvusvaheline terrorism, narko- ja inimkaubandus või ka aidsi ja linnugripi leviku oht. Asjatult aega raiskamata on meie kõikide kohus tegutseda, et pärandada tulevastele põlvedele elamiskõlbulik ja turvaline keskkond.

Austatud härra president,

rannikurahvana Soome lahe kaldalt, kes me oleme harjunud sadamahäälte ja meremühaga, on meil eriti hea ja turvaline tulla sõbralike soovidega inimeste juurde, kellele on samuti meresoola lõhn omane juba aastasadu. Meri tähendab aga alati seilamist ja avastamist, samuti kaubitsemist. Ka minu saatjaks siin visiidil on äridelegatsioon ning ma olen kindel, et sõlmitakse kontakte, millest sünnib tublisti kasu.

Meievaheliste majandussidemete tihenemise kõrval on samavõrd olulised Eesti ja Portugali kultuurikontaktid. Eesti muusikud on Portugalis korduvalt üles astunud iseseisvate kontsertidega ja meil on hea meel Lissaboni Eesti seltsi tegevuse üle. Mitmed eesti üliõpilased on kasutanud võimalust õppida portugali keelt Portugalis ja esimesed portugallased on jõudnud ka Eestisse eesti keelt õppima.

Soovin lõpetuseks rõhutada, et idee Euroopa ühendusest, mille liikmeks oleksid suveräänsed riigid, ei ole enam uus. Reaalsuses oleme sellele lähemal kui ükski põlvkond enne meid kogu Euroopa pika ajaloo vältel. Inimesed, väärtushinnangud ja omavaheline suhtlemine on tähtsad. Me töötame koos selle nimel, et viia ellu Lissaboni strateegias püstitatud eesmärgid, et muuta Euroopa konkurentsivõimelisemaks ja majanduslikult tugevamaks. Aga ka selle nimel, et säiliks me kultuuriline rikkus. Sellisel taustal käsitleme me ka Eesti ja Portugali kahepoolseid suhteid, mis on täna väga head, ent muutuvad kindlasti veelgi paremaks.

Härra president,
proua Maria José Ritta de Sampaio,
daamid ja härrad!

Tänan teid enda, oma abikaasa ja kogu delegatsiooni nimel võõrustamise ja külalislahkuse eest. Soovin Portugali Vabariigile, Teile isiklikult, härra president ja proua de Sampaio, palju kordaminekuid ja palju inimlikku õnne!

Tõstan klaasi Portugali Vabariigi terviseks!


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee