In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President külastas Portugali parlamenti ja Lissaboni raekoda
28.11.2005


President Arnold Rüütel kohtus Rahvusassamblee esimehe T.E hr Jaime Gama'ga.President Rüütel külastas Portugalis toimuva riigivisiidi raames esmaspäeval Sao Bento paleed, kus asub Portugali parlament - Rahvusassamblee. Kohtumisel parlamendi esimehe Jaime Gama'ga ja fraktsioonide juhtidega arutati võimalusi kahepoolsete suhete arendamiseks, sealhulgas parlamentidevahelise koostöö tasandil. Kõneldi ka Eesti ja Portugali seisukohtadest Euroopa Liidu institutsionaalsete probleemide lahendamiseks ning koostöövajadusest liikmesriikide parlamentide vahel.

Seejärel külastas Eesti riigipea Lissaboni Raekoda, kus külalisi võttis vastu linnapea António Carmona Rodrigues. President Rüütlile anti sümboolselt üle linna võti. Kohal viibisid ka Portugalis resideeruvad suursaadikud. Linnapea Rodrigues ütles oma tervituskõnes, et on jälginud uhkuse ja rahuloluga väikese Eesti kogukonna kasvamist Lissabonis. "Euroopa kontekstis ehitavad Portugal ja Eesti ühist tulevikku ning on loomulik, et nad ulatavad selleks teineteisele käe," sõnas Lissaboni linnapea.

Raekojas peetud kõnes ütles Vabariigi President, et Lissabon oma rikkaliku ajaloo ja kultuuripärandiga on eestlastele hästi tuntud. "Siin linnas tegutseb Lissaboni Eesti Selts, meie kunstiakadeemia üliõpilased kasutavad aktiivselt võimalust õppida Portugalis, meie muusikute kontserdid on enamasti välja müüdud," kõneles Eesti riigipea.

Täna õhtul toimus Ajuda palees Portugali Vabariigi presidendi ja proua Sampaio poolt korraldatud pidulik õhtusöök Eesti riigipea ja proua Rüütli auks.

President Sampaio väljendas oma kõnes Eesti kolleegi poole pöördudes usku, et koos osatakse arendada harmoonilist partnerlust, edendada kahe rahva ja kultuuri teineteisele lähenemist ja pingutada selle nimel, et nii Euroopas kui rahvusvahelisel areenil suudaksime toime tulla meie aja probleemide ja väljakutsetega.

Õhtusöögil peetud kõnes rõhutas Eesti riigipea, et idee Euroopa ühendusest, mille liikmeks oleksid suveräänsed riigid, ei ole enam uus. "Reaalsuses oleme sellele lähemal kui ükski põlvkond enne meis kogu Euroopa pika ajaloo vältel. Inimesed, väärtushinnangud ja omavaheline suhtlemine on tähtsad. Me töötame koos selle nimel, et viia ellu Lissaboni strateegias püstitatud eesmärgid, et muuta Euroopa konkurentsivõimelisemaks ja majanduslikult tugevamaks. Aga ka selle nimel, et säiliks me kultuuriline rikkus. Sellisel taustal käsitleme me ka Eesti ja Portugali kahepoolseid suhteid, mis on täna väga head, ent muutuvad kindlasti veelgi paremaks," kõneles Vabariigi President.

President Rüütel lausus, et erinevate piirkondade ja kultuuride kuulumine ühte liitu, mis on maailma ajaloos unikaalne kogemus, tugevdab meie kontinenti. "Euroopa solidaarsuse, ideaalide ja põhiväärtuste pärast muretsemiseks ma põhjust ei näe. Pigem kinnitab Euroopa Liidu jätkuv laienemine nende paikapidavust ja kestvust, nende mõistmine ja tähendus saab erinevate riikide koostöös senisest veelgi tugevama aluse," kõneles Vabariigi President.

Mitmel Eesti delegatsiooni liikmel oli täna ka kohtumisi eraldi programmi raames. Proua Ingrid Rüütel külastas Belémi palee muuseumi, keraamilise mosaiigi muuseumi "Museu do Azulejo" ja Fado muuseumi. Eesti Kunstiakadeemia rektor Signe Kivi külastas Kaunite Kunstide Akadeemiat ning kohtus seal Lissaboni ülikooli rektori professor Silvia Chicó'ga. Eesti Panga asepresident Rein Minka kohtus Portugali Panga asepresidendi António Pereira Marta'ga.

Kaitseväe juhataja viitseadmiral Tarmo Kõuts tutvus NATO analüüsikeskuse tööga, seejärel aga külastas maavägede staapi, kus toimunud kohtumisel räägiti NATO ühisoperatsioonist Afganistanis. Keskkonnaminister Villu Reiljan kohtus Portugali keskkonnaministeeriumi riigisekretäri Humberto Rosa'ga. Rahandusminister Aivar Sõerd kohtus Portugali rahandusministri Fernando Teixera dos Santos'ega.

Teisipäeval esineb president Rüütel Eesti-Portugali äriseminaril, kohtub Portugali peaministri Jose Socrates'ega ja külastab okeanaariumi. Kolmapäeval külastab Vabariigi President Porto linna.


Presidendi kantselei avalike suhete talitus
Kadriorus 28. novembril 2005


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee