In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President kohtus Portugali presidendiga
28.11.2005


President Arnold Rüütel alustas riigivisiiti Portugali Vabariigis ning kohtus Portugali presidendi Jorge Sampaio'ga.
Pühapäeval saabusid Vabariigi President ja proua Ingrid Rüütel koos neid saatva delegatsiooniga Portugali.

Külastati "Herdade do Esporao" veiniistandust, mille toodangu eksportimist Eestisse praegu ette valmistatakse. Seejärel tutvuti UNESCO maailma kultuuripärandi nimekirja kuuluvat Évora vanalinnaga ning külastati Portugali üht vanimat kõrgkooli - Évora Ülikooli.

Vabariigi Presidendi ja pr Ingrid Rüütli riigivisiit Portugali. Kingituste üleandmine.Täna hommikul külastas president Rüütel Lissaboni kesklinnas asuvat Mosteiro dos Jerónimos'e kloostrit ning asetas sealses kirikus pärja poeet Luis de Camões'i hauale. Seejärel saabus Eesti riigipea Belémi paleesse, kus toimus riigivisiidi ametlik vastuvõtutseremoonia. President Rüütlit abikaasaga tervitasid Portugali president Jorge Sampaio ja proua Maria José Ritta de Sampaio. Pärast auvahtkonna inspekteerimist tehti sissekanne auraamatusse, tutvustati delegatsioone ning toimus ka ordenite vahetamine. Portugali president autasustas president Rüütlit Vabaduse ordeni suure ketiga (Grande Colar da Ordem da Liberdale) ja proua Ingrid Rüütlit Teeneteordeni suure ristiga Gra-Cruz da Ordem do Mérito), Eesti riigipea autasustas president Sampaiot Valgetähe ketiga ja proua Sampaiot Valgetähe teenetemärgiga.

Seejärel toimusid presidentide neljasilmakohtumine ja kohtumine delegatsioonidega. Kohtumisel kõneldi Eesti ja Portugali suhetest nii kahepoolsel tasandil kui EL ja NATO kontekstis. Tõdeti, et alates president Sampaio visiidist Eestisse 2003. aastal on kahe riigi omavahelised suhted kiirelt arenenud, hiljuti asus Eestis tööle esimene Tallinnas resideeruv Portugali suursaadik. Heade suhete märgiks on ka käimasolev ajaloos esimene Eesti riigipea riigivisiit Portugali. Kohtumisel räägiti veel EL naabruspoliitikast ja suhetest Venemaaga, kusjuures rõhutati ühtse Venemaa-poliitika vajadust.

Presidentide sõnul on vaja säilitada Euroopa Liidu mitmekesisus ja samas ühtekuuluvustunne - usutavasti seda ka suudetakse, mistõttu Euroopa Liidu tuleviku osas pole pessimismiks põhjust.

Pressikonverentsil esinedes avaldas president Sampaio tunnustust president Rüütlile, kes tema sõnul kehastab kogu oma pühendunud tegevusega kõige paremal moel Eesti iseseisvuspüüdlusi. Portugali riigipea sõnul kuulub seepärast president Rüütlile nii Eesti rahva kui kõigi Eesti püüdlusi austavate Euroopa riikide imetlus.

President Rüütel kohtub täna veel Portugali Rahvusassamblee esimehe Jaime Gama'ga ning külastab Lissaboni Raekoda.

Täna õhtul toimub Ajuda palees Portugali Vabariigi presidendi ja proua Sampaio poolt korraldatud pidulik õhtusöök Eesti riigipea ja proua Rüütli auks.


Presidendi kantselei avalike suhete talitus
Kadriorus 28. novembril 2005


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee