In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President Sillamäe sadama avamisel 14. oktoobril 2005
14.10.2005


Austatud Riigikogu esimees, peaminister ja maavanem,
Austatud ministrid ja Riigikogu liikmed,
ekstsellentsid,
daamid ja härrad!

Eesti on mereriik. Meil on 32 suuremat ja väiksemat sadamat. Eesti geograafiline ja klimaatiline asend on soodustanud meie arengut üheks transiidi ja logistika sõlmeks Läänemerel.

Ekspertide hinnangul on transiidi ja sellega seotud tegevuste osa Eesti majanduse kogutoodangust 10% piires. Eelmisel aastal moodustas transiit kaubaveost sadamate kaudu kolm neljandikku. Eestis on välja ehitatud transiiti teenindav transpordi infrastruktuur ning ettevõtjate koostöö Venemaa partneritega on heal tasemel. Oleme tuntud teeninduse kvaliteedi poolest.

Samas on selge, et saavutatud tasemelt edasiminek nõuab globaalset mõtlemist ja mahukaid investeeringuid. Peame kõrvaldama pudelikaelad transpordi infrastruktuuris, arendama logistikakeskuste ja tehnoparkide võrku. Ent veelgi olulisem on transiidi ja sellega seotud tegevuste mitmekesistamine, lisandväärtuse suurendamine ja rahvusvahelise koostöö arendamine.

Kindlasti tuleb jätkata tihedat koostööd Venemaaga, mille majanduse arengul on väga suur potentsiaal. Riigivisiitidel Kasahstani, Jaapanisse ja Hiinasse, samuti mitmetel teistel kohtumistel - näiteks Lõuna-Korea suursaadikuga - on tuntud huvi suunata kaupu läbi Eesti Lääne-Euroopasse, aga miks mitte ka Ameerikasse. Siinjuures on hea meel, et Hiina investorid tundsid huvi just Sillamäe sadama vastu.

Selles valguses võime öelda, et Eestis on ruumi uuele sadamale. Härra Vähi kirjeldas juba oma kõnes Sillamäe sadama arengu lugu ja väljavaateid. Olen külastanud sadama ehituse platsi ja jälginud selle arengut. Mul on hea meel võimaluse üle osaleda ka tänasel pidulikul hetkel. Omalt poolt sooviksin tunnustada ja tänada sadama arendajaid nende pikaajalise visiooni ja riskijulguse eest. Soovin teile jõudu, edu ja õnne!


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee