In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President kõneles ÜRO ümarlauakohtumisel arengukoostööst
15.09.2005


President Arnold Rüütel osales neljapäeval, 15. septembril New Yorgis ÜRO arengukoostööle pühendatud ümarlauakohtumisel ning esines seal sõnavõtuga.

Neljapäeva hommikul osales president Rüütel Barbadose peaministri Owen Seymour Arthuri eestvedamisel toimuval arutelul, mille teemaks oli globaalne ressursside koondamine AIDS'i, tuberkuloosi ja malaaria vastu võitlemiseks (''Global Fund to fight AIDS, Tuberculosis and Malaria''). Selle arutelu näol oli ühtlasi tegemist 2006. aastal toimuva AIDS'i vastase tippkohtumise ettevalmistamisega.

Seejärel osales Vabariigi President ümarlauakohtumisel, mida juhtis Poola president Aleksander Kwasniewski. Seal peetud sõnavõtus kõneles president Rüütel ÜRO ees seisvatest arenguküsimustest ning Eesti panusest rahvusvahelises arengukoostöös. ''Aeg on näidanud, et Eesti kogemused demokraatlike institutsioonide loomisel, majandusreformide elluviimisel ja kodanikuühiskonna kaasamisel avalikku ellu ja otsustamisprotsessi võivad abiks olla teistele riikidele. Seetõttu on Eesti senises arengukoostöös keskendunud eelkõige riikidele, kus need protsessid on alanud ja vajavad toetust,'' lausus Eesti riigipea.

President Rüütel pidas ka vajalikuks inimõiguste senisest tugevamat seotust kogu ÜRO tegevusega ning rõhutas, et ainult kõikide liikmesriikide ühiste jõupingutustega on võimalik luua kindel alus ÜRO tõhusale tegevusele ja tema liikmesriikide arengule. ''Viis aastat tagasi vastu võetud aastatuhande arengueesmärgid seadsid meie ette suunised, kuidas vähendada vaesust ja ebavõrdsust maailmas. Selleks, et saavutada need eesmärgid täies mahus, on vaja meie püsivaid jõupingutusi. Samuti pean vajalikuks rõhutada, et tegevused aastatuhande arengueesmärkide saavutamiseks peavad olema nii ökoloogiliselt, sotsiaalselt kui majanduslikult jätkusuutlikud,'' sõnas Eesti riigipea ümarlauakohtumisel peetud sõnavõtus.

Pärastlõunal viibis president Rüütel Lõuna-Aafrika presidendi Thabo Mbeki vastuvõtul. Täna esineb riigipea veel ÜRO Peaassamblee 60. istungjärgul ning annab Ameerika Ühendriikide endisele presidendile George H. W. Bushile üle Maarjamaa Risti ordeni.


Presidendi kantselei avalike suhete talitus
Kadriorus 15. septembril 2005


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee