In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President allkirjastas tuumaterrorismi tõkestamise konventsiooni
14.09.2005


President Arnold Rüütel allkirjastas tuumaterrorismi tõkestamise konventsiooniPresident Arnold Rüütel osales kolmapäeval, 14. septembril New Yorgis ÜRO Peaassamblee 60. istungjärgul ning kirjutas alla tuumaterrorismi tõkestamise rahvusvahelise konventsiooni.

Teisipäeval, 13. septembril osales Eesti riigipea Ameerika Ühendriikide presidendi George W. Bush'i ja proua Laura Bush'i vastuvõtul ning pidulikul õhtusöögil, mille ÜRO peaassamblee tippkülalistele korraldas 59. istungjärgu eesistuja Gaboni Vabariigi president El Hadj Omar Bongo Ondimba koos abikaasaga.

Kolmapäeval osales president Rüütel ÜRO Peaassamblee 60. istungjärgu avamisel ja kohtumisel teemal ''Financing for Development'' (''Arengu finantseerimine''). Eesti riigipea jälgis ka ÜRO Julgeolekunõukogu istungit, mis peeti riigipeade tasemel, ning osales seejärel ÜRO peasekretäri Kofi Annani poolt korraldatud lõunasöögil. Pärast riigipeade ja valitsusjuhtide ühisfoto tegemist kirjutas Vabariigi President Eesti nimel alla tuumaterrorismi tõkestamise rahvusvahelisele konventsioonile.

Konventsiooni eesmärk on tõkestada tuumaterroriakte, samuti tugevdada rahvusvahelist koostööd terrorismi ennetamiseks ja selle vastu võitlemiseks. Ühinemine selle dokumendiga näitab Eesti valmidust tingimusteta hukka mõista kõik terroriaktid ning terroristlikud meetodid kui kuritegelikud ja õigustamatud. Konventsioon aitab tugevdada riikide koostööd, et ennetada tuumaterroriakte ning töötada välja terroriaktide toimepanijatele süüdistuse esitamise ja nende karistamise meetmed.

President Rüütel kohtus New Yorgis Bulgaaria presidendi Georgi Parvanov'iga, et arutada Eesti ja Bulgaaria suhete edasist tihendamist. Pikemalt kõneldi võimalustest, kuidas Eesti saaks Bulgaariale tutvustada oma kogemusi Euroopa Liiduga liitumisel.

Seejärel kohtus Eesti riigipea Moldova Vabariigi presidendi Vladimir Voronin'iga. Sellel kohtumisel kõneldi Eesti ja Moldova koostöö tihendamisest eeskätt poliitilistes küsimustes. Samuti oli juttu Eesti kogemuse vahendamisest Moldovale. Käesoleva aasta juulis külastas Moldovat välisminister Urmas Paet, peagi on oodata Moldova presidendi ametlikku visiiti Eestisse.

Kolmapäeva õhtul korraldas New Yorgi Eesti Haridusselts Vabariigi Presidendi auks Eesti Majas vastuvõtu.

Neljapäeva, 15. septembri hommikul osaleb president Rüütel Barbadose peaministri Owen Seymour Arthuri eestvedamisel toimuval arutelul, mille teemaks on globaalne ressursside koondamine AIDS'i, tuberkuloosi ja malaaria vastu võitlemiseks.Selle arutelu näol on ühtlasi tegemist 2006. aastal toimuva AIDS'i vastase tippkohtumise ettevalmistamisega. Pärastlõunal annab Vabariigi President üle Maarjamaa Risti I klassi ordeni Ameerika Ühendriikide endisele presidendile George H.W. Bush'ile. Sama päeva õhtupoolikul peab Eesti riigipea ÜRO Peaassamblee 60. istungjärgul kõne. Eesti Vabariigi Alalise esinduse ÜRO juures suursaadik Tiina Intelmann korraldab Vabariigi Presidendi auks piduliku õhtusöögi.

Seekordse ÜRO Peaassamblee raames aset leidva tippkohtumise eesmärgiks on 2000. aastal toimunud ÜRO aastatuhande tippkohtumisel vastu võetud aastatuhande deklaratsiooni, aastatuhande arengueesmärkide ja nendega seotud ÜRO konverentsidel seatud sihtide saavutamisel tehtud edusammude ülevaatamine. Samuti on tippkohtumise eesmärgiks otsuste vastuvõtmine ÜRO reformimiseks, et võimaldada sellel arvukaima liikmeskonnaga rahvusvahelisel organisatsioonil paremini toime tulla uute ülesannetega, aga ka uute ohtudega.

Vabariigi President lahkub New Yorgist reedel ning jõuab tagasi Eestisse laupäeval, 17. septembril.


Presidendi kantselei avalike suhete talitus
Kadriorus 14. septembril 2005


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee