In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President esines ülemaailmsel naiste konverentsil
29.08.2005


President Arnold Rüütel esines täna aukülalisena Pekingis ülemaailmse naiste konverentsi avamisel ning külastas Keelatud linna ja röntgenseadmete ettevõtet NUCTECH.

Hommikul kõneles Vabariigi President 1995. aastal Pekingis toimunud IV Ülemaailmse Naiste Kongressi 10. aastapäeva mälestuskonverentsil (Beijing + 10). Oma kõnes rääkis president Rüütel rahvusvahelistest jõupingutustest naiste diskrimineerimise vältimiseks, tuues näiteid Eesti praktikast. Eesti riigipea tutvustas mitmetuhandelisele kuulajaskonnale, kes on pärit erinevatest riikidest üle kogu maailma, meie vanemahüvitise süsteemi ja soolise võrdõiguslikkuse seadust ning tegevust inimkaubanduse vastu võitlemisel.

Kõneldes naistevastasest vägivallast, ütles Vabariigi President, et see on globaalne poliitiline ja sotsiaalne probleem, mis puudutab kõiki riike maailmas ning mille vastu tuleb võidelda nii riiklikul, regionaalsel kui ka rahvusvahelisel tasandil.

"Riigid ja rahvad on ÜRO-sse koondunud selleks, et ühiselt lahendada inimkonna ees seisvaid probleeme ja vastata globaalsetele väljakutsetele. Naiste õiguste edendamine saab teostuda ainult avatud ja koostööalti dialoogi, siira tahte ja jõupingutuste ühendamise teel," rõhutas president Rüütel.

Konverentsi avamisel esines ka Hiina Rahvavabariigi president Hu Jintao, kes kõneles naiste õigustest ÜRO aastatuhande eesmärkide kontekstis, eelkõige aga keskendus oma kõnes sellele, kuidas Hiina viib rahumeelse arengu raames ellu Pekingi deklaratsiooni seisukohti.

Sri Lanka Demokraatliku Sotsialistliku Vabariigi president Chandrika Bandaranaike Kumaratunga, üks tuntumaid naispoliitikuid maailmas, meenutas oma ema, maailma esimest naispeaministrit Sirimavo Bandaranaiket. Sri Lanka riigipea rõhutas, et naiste ülesanne on juhtida ühiskonda jagatud partnerluse vaimus koos meestega igas valdkonnas. Samuti tutvustas ta Sri Lanka püüdlusi naiste ja laste õiguste kaitsel.

ÜRO inimõiguste ülemvolinik Louise Arbour edastas ÜRO peasekretäri Kofi Annan'i sõnumi konverentsile.

Konverentsi avamist juhatas Hiina Rahvavabariigi asepeaminister Wu Yi, kes juhib kogu Hiina majandust ning on Hiinas mõjukaim naispoliitik. Konverents toimub 29. augustist 1. septembrini ning on jätkuürituseks 1995. aastal Pekingis toimunud IV Ülemaailmse Naiste Kongressile. See kongress oli naiste õiguste rahvusvahelisel teadvustamisel ja kaitsmisel pöördeliseks saanud sündmus, kus 189 riiki võtsid ÜRO egiidi all vastu Pekingi deklaratsiooni ja tegevuskava soolise võrdõiguslikkuse edendamiseks.

Vabariigi Presidenti saatsid konverentsil suursaadik Mait Martinson, siseminister Kalle Laanet, põllumajandusminister Ester Tuiksoo, riigisekretär Heiki Loot, Riigikogu väliskomisjoni esimees Enn Eesmaa, Välisministeeriumi asekantsler Marina Kaljurand, Kodakondsus- ja Migratsiooniameti peadirektor Mari Pedak, eraettevõtjad Anne Samlik ja Aune Past ning teised Eesti delegatsiooni liikmed.

Pärastlõunal külastas president Rüütel Keelatud linna, keisririigi-aegse Hiina monarhide paleekompleksi Pekingi kesklinnas. Seejärel tuvus Eesti riigipea tehnoloogiaettevõttega Qing Hua Tong Fang (NUCTECH), millele kuulub umbes 60% röntgenskännerite turust maailmas. See firma, aastakäibega üle 1 miljardi USA dollari, on välja kasvanud Hiina juhtivast tehnikaülikoolist Tsinghua. NUCTECH töötab välja, toodab ja hooldab mitmesuguseid röntgenaparatuure nii tollikontrolliks, meditsiinidiagnostikaks kui teisteks vajadusteks üle maailma.

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Edgar Savisaar kohtus täna Hiina Rahvavabariigi kommunikatsiooniministri Zhang Chunxian'iga ning raudteeministeeriumi aseministri Hu Yadong'iga, kellega arutati eeskätt transiidialase majanduskoostöö edendamist Eesti ja Hiina vahel.

Õhtul korraldas Eesti suursaadik Hiina Rahvavabariigis Mait Martinson hotellis Kempinski vastuvõtu Vabariigi Presidendi auks. Seejärel osales president Rüütel ülemaailmse naiste konverentsi banketil, millel esinesid Hiina Ooperi- ja Tantsuteatri artistid.

Sellega lõpetas president Rüütel riigivisiidi Hiina Rahvavabariiki.
Riigipea saabub tagasi Eestisse teisipäeva õhtul.


Presidendi kantselei avalike suhete talitus
Kadriorus 29. augustil 2005


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee