In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President kohtus Hiina parlamendijuhiga
26.08.2005


President Arnold Rüütel kohtus täna riigivisiidi raames Pekingis Hiina Rahvavabariigi Ülehiinalise Rahvaesindajate Kogu esimehe Wu Bangguo'ga.

Kohtumisel kõneldi parlamentide koostöö tihendamisest nii parlamendijuhtide ja komisjonide kui rahvusvaheliste parlamentaarsete organisatsioonide tasandil. Sellel teemal rääkis kohtumisel ka Riigikogu väliskomisjoni esimees Enn Eesmaa. Ühiselt leiti, et Eesti ja Hiina koostööle annab mitmes valdkonnas uue dimensiooni Eesti liikmestaatus Euroopa Liidus.

Mõlemad pooled avaldasid valmisolekut tihendada veelgi Eesti ja Hiina vahelist koostööd. Ühe konkreetse sammuna selles osas peaks 2006. aastal toimuma Riigikogu väliskomisjoni visiit Hiinasse.

Samuti olid kohtumisel kõneaineks Eesti ja Hiina koostöösuhted kultuuri, teaduse ja majanduse kontekstis, viimase puhul eeskätt transiidi alal. Wu Bangguo tunnustas Eesti edusamme infotehnoloogia valdkonnas. Ta andis ka ülevaate Hiina edusammudest ning veel lahendamist nõudvatest probleemidest, millega tegelemine on järgneva viie aasta plaanides. Sellisteks Hiina muredeks on regionaalse tasakaalu parandamine, sotsiaalse ebavõrdsuse leevendamine ja vaesuse vähendamine - eriti Hiina läänepiirkondades.

Täna hommikul külastas president Rüütel koos delegatsiooniga Pekingi lähedal Badaling'is Hiina müüri. Eesti riigipea sõnul on see maailma kultuuripärandi pärl muljetavaldav ja tõesti imetlust vääriv.

Pärastlõunal toimus hotellis Kempinski Eesti saatkonna korraldamisel äriseminar. Selle raames esinesid Eesti äridelegatsioonile Hiinas tegutsevate Euroopa investeeringutel põhinevate ettevõtete juhid, samuti esindaja Euroopa Kaubanduskojast Hiinas. Esinejad tutvustasid oma kogemusi ja jagasid soovitusi Hiinas ettevõtte asutamise ning Hiinaga majandussuhete arendamisel teemal. Rõhutati Hiina majanduse kiiret arengut ja suuri võimalusi. Ettekanded pälvisid kuulajate elava huvi ja aktiivsed täiendavad küsimused.

Äriseminari esinejate sõnul peab Hiinas tegutsemiseks olema ettevõtjatel põhjalik eeltöö, pikaajaline strateegia, kaitstud intellektuaalne omand ning head konsultandid, kes valdavad oskusteavet ettevõtluskeskkonnas toimuvate muutuste kohta ning tunnevad Hiina kultuurilisi eripärasid.

Põllumajandusminister Ester Tuiksoo kohtus täna oma Hiina kolleegi Du Qinglin'iga, kõneldes Eesti ja Hiina koostöö arendamisest põllumajanduse alal ning tutvustades ka Eesti kalanduse valdkonda.

Eesti Olümpiakomitee president Mart Siimann ja saavutusspordi juht Martti Raju kohtusid Pekingi 2008. aasta olümpiamängude orgkomitees korraldustöö valdkondade juhtidega. Transpordi, majutuse, akrediteerimise, olümpiaküla ja teiste orgkomitee divisjonide juhid andsid ülevaate olümpiamängude ettevalmistamise käigust. EOK esindajad võttis vastu orgkomitee tegevjuht Wang Wei.

Homme külastab president Rüütel Xian'i linna, kohtub sealse linnapea Li Hue Mei'ga ning külastab keiser Qin Shihuangdi terrakotasõdurite muuseumi. Riigipea jõuab visiidilt tagasi Eestisse teisipäeval, 30. augustil.


Presidendi kantselei avalike suhete talitus
Kadriorus 26. augustil 2005


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee