In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President XXV rahvusvaheliste hansapäevade avamisel 30. juunil 2005 Tartus Raekoja platsil
30.06.2005


Head hansapäevadel osalejad!

Tartu linnal ja kogu Eestil on rõõm tervitada nii paljusid sõpru ja huvilisi - rahvusvaheliste hansapäevade külalisi.

Võib öelda, et Tartu on selle suurejoonelise ürituse korraldamiseks valmistunud juba kümme aastat, sest just nii kaua on siin kõigi linlaste ja linnakülaliste rõõmuks korraldatud kohalikke hansapäevi. Laiemas mõõtkavas tunneb aga Tartu väärikas ajalugu hansapäevi juba sajandeid.

Kui Eestist sai pisut rohkem kui aasta tagasi Euroopa Liidu liige, sai ka see vana traditsioon uue mõõtme. Nüüdsest hakkas uue hooga kerkima see alusmüür, mida laoti paljude rahvaste osavõtul juba hansaliikumise kuldajal.

Ajalugu on kinnitanud, et mida me üksi ei suuda, seda suudame ühistegevuse kaudu. Nii on ka ühised huvid ja tegutsemine muutnud hansalinnad äratuntavalt sarnaseks, ehkki nad jäävad oma rikkuses kordumatult omanäoliseks.

Hansa-aja varalise ja vaimse rikkuse suurepärane näide, Tartu Jaani kirik, rõõmustab meid taas kogu oma hiilguses. Pühakoja terrakotaskulptuurid võiksid meile jutustada tuhandeid lugusid ajast, mil kunagine hansaliikumine ühendas kaubanduse ja kultuuri.

Hansaaeg oli tihedalt seotud ka Läänemerega. Reeglite tundmine ja järgimine sel merel tagas stabiilsuse ja õitsengu kogu regioonile. See võiks olla kasulik õppetund ka tänaseks, mis ütleb: kui suudame milleski kokku leppida ning sellest ka kinni pidada, siis saavutame ka häid tulemusi.

Head sõbrad!
Kindlasti leiate endale hansapäevade rikkalikust programmist palju huvitavat ja meelepärast. Küllap saate mahti nautida ka Tartu eriomast nooruslikku õhkkonda ning kogete seejuures, et see linn on täis heade mõtetega energilisi inimesi. Soovin, et igaüks, kes hansapäevadel osaleb, viiks siit koju kaasa palju häid mõtteid ja ilusaid elamusi!


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee