In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President ja Saksamaa president osalesid Tartu Jaani kiriku pühitsemisel
29.06.2005


President Arnold Rüütel ja Saksamaa president Horst Köhler osalesid Tartu Jaani kiriku pühitsemiselPresident Arnold Rüütli kutsel toimus eile ja täna Saksamaa Liitvabariigi presidendi prof. dr. Horst Köhleri ja proua Eva Luise Köhleri visiit Eestisse.

Eile õhtul tervitasid Vabariigi President ja proua Ingrid Rüütel Saksamaa riigipead koos abikaasaga Lahemaal Altja külas, kus pärast lühikest ringkäiku toimus kohalikus kõrtsihoones õhtusöök kõrgete külaliste auks.

Täna külastati visiidi raames Tartu linna. Tartu Raekoja ees tervitas külalisi linnapea Laine Jänes. Raekojas lausus president Rüütel omapoolses tervituskõnes, et Saksamaa presidendi visiit annab tunnistust kahe riigi vahelistest headest suhetest, aga ka president Köhleri isiklikust soojast suhtumisest ja toetusest Eesti püüdlustele.

Seejärel suunduti Jaani kirikusse, kus keskpäeval toimus kiriku pühitsemise jumalateenistus koos armulauaga. Sellel teenisid EELK peapiiskop Andres Põder, peapiiskop emeeritus Jaan Kiivit, piiskop Bärbel Wartenberg-Potter, piiskop Einar Soone ja teised.

Pärast jumalateenistust saabusid kõrged külalised Tartu Ülikooli, mille aulas kohtuti ülikooli rektori Jaak Aaviksooga. Rektor Aaviksoo tutvustas ülikooli ajalugu ja tihedaid suhteid Saksamaaga.

Visiidi viimase üritusena toimus Vanemuise kontserdimajas Tartu Jaani kiriku taasavamisele pühendatud pidulik vastuvõtt. Sellel peetud kõnes väljendas president Rüütel oma rõõmu, et Saksa president võttis vastu küllakutse Tartule ja Eestile nii olulisele Jaani kiriku taasavamisele. "Eesti ja Saksa suhted on pikaajalised, mitmekülgsed ja auväärsed. Kellelegi meist ei ole ilmselt teadmata, et Saksa kultuuriruum on oluliselt kujundanud eestlaste intellektuaalset maailmapilti," ütles riigipea.

Kõneldes Jaani kiriku taastamisest, sõnas Vabariigi President, et see põhjapoolse Euroopa gootika pärl on muutumas omamoodi meie südametunnistuse peegliks. "Kui mõnes paigas maailmas suletakse kirikuid koguduste puudumise pärast, siis meil on täna võimalus olla taasavamise juures. See kõik kutsub veelkord mõtlema sellele, et miks oleme nii jonnakad, millest ammutame julgust, et alustada uuesti ja uuesti. Küllap sellepärast, et Emajõe Ateenat on ehitatud algusest peale teadmises - seome kokku kohaliku töökuse ja mujalt tulevad kogemused ning saame Euroopa liivakella vöökohaks, kus jätkub kaupa ja luuakse uut kunsti, teatrit ja akadeemilist väärtust, mida siis omakorda jälle maailmale tagasi anda," rääkis Eesti riigipea.

President Rüütel tänas kõiki, kes Jaani kiriku taastamisse panid oma südame ja hinge, lisades: "Rahast üksi ei piisa -püsiväärtusi luuakse armastusega."

Pärast vastuvõttu Vanemuise kontserdimajas lahkusid Saksa Liitvabariigi president ja proua Köhler Eestist.

Homme õhtul osaleb Vabariigi President XXV rahvusvaheliste hansapäevade avamisel Tartus Raekoja platsil.


Presidendi kantselei avalike suhete talitus
Kadriorus 29. juunil 2005


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee