In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President osales Maailma Majandusfoorumi Ukraina ümarlaua töös
16.06.2005


President Arnold Rüütel võttis täna Ukrainas töövisiidi raames osa Maailma Majandusfoorumi korraldamisel toimuvast ümarlauakohtumisest.

Eesti riigipea osales täna Ukraina presidendi Viktor Juštšenko poolt korraldatud lõunasöögil tippkohtumisel viibivatele kõrgetele külalistele. Seejärel toimus kahepoolne kohtumine Maailma Majandusfoorumi asutajaliikme ja eesistuja Klaus Schwab'iga.

Majandusfoorumi plenaarkohtumisel arutati Ukraina majanduse arenguperspektiive ja investeerimiskeskkonna parandamisvõimalusi. Seejuures leiti, et kui Ukraina tunnetab naabrite huvi ja tuge, suudab ta paremini ära kasutada ajaloolise võimaluse raskete, ent vajalike reformide läbiviimiseks. Kõlama jäi mõte, et Ukraina vajab Euroopat ning Euroopa vajab Ukrainat. Sellel teemal kõneldes ütles president Rüütel: "Rahvusvaheline toetus demokraatliku kultuuri kinnistumisele ning majandus- ja poliitilistele reformidele Ukrainas on ülimalt oluline."

Käsitledes Euroopa Liidu põhiseadusliku leppe temaatikat leiti arutelus, et Euroopa Liit näitab küll väsimuse märke, aga peaks siiski oma väärtustest kinni hoidma ja neid edasi arendama. Poola presidendi Aleksander Kwasniewski sõnul vajab Euroopa mitte ainult Eurovisiooni konkurssi, vaid ka Euroopa visioonide konkurssi.

President Rüütel oli seisukohal, et ilmnenud raskustega tuleb tõsiselt tegeleda, kuid samas ei ole õige olukorda üle dramatiseerida. "Ma ei ütleks, et Euroopa Liit on täna kriisis. Läbi oma ajaloo on Euroopa Liit üle elanud mitmeid keerulisi olukordi ja need, nagu ka praegune, on arengu loomulik osa. Olen veendunud, et Euroopa Liit leiab lahendused oma tänastele probleemidele ja jätkub nii liidu sisemine areng kui tulevikus ka edasine laienemine," rääkis Vabariigi President.

Plenaarkohtumisel peetud sõnavõtus ütles Eesti riigipea, et kogu Euroopa huvides on Euroopa Liidule ja NATO-le orienteeritud ning poliitiliselt ja majanduslikult stabiilne Ukraina, lisades, et demokraatia arengule ja heaolu kasvule Ukrainas saab konkreetselt kaasa aidata ka Eesti. "Üks väärtuslikumaid Eesti panuseid on meie majanduslike ja poliitiliste reformide kogemuse vahendamine. Olles ise alles hiljuti väljunud siirderiigi staatusest, tunnetame eriti selgelt reformide läbiviimise vajadust, aga ka vaeva," kõneles Vabariigi President.

Eesti majanduse ja riigi ülesehitamisele tagasi vaadates sõnas president Rüütel, et iga riik peab valima oma tee ise, aga Eesti kogemuse põhjal võib tuua välja mõned olulised põhitõed: "Esiteks - pikaajaliste eesmärkide seadmine ja valitsuse poliitika järjepidevus nende eesmärkide saavutamisel; teiseks - makromajanduse kiire stabiliseerimine; kolmandaks - osapoolte aus ja võrdne kohtlemine, mida toetab võimalikult lihtsa ja avalikkusele arusaadava majandussüsteemi loomine; ning lõpuks - inimeste initsiatiivi soodustamine."

President Rüütel tõi näiteks Eesti maksusüsteemi, mis motiveerib inimesi töötama, investeerima ja makse deklareerima. "Kindlasti on vaja luua usaldus riigi ja selle majanduse vastu. Lisaks valitsuse poliitika järjepidevusele aitavad sellele kaasa tugev finantssüsteem, omandiõiguste tagamine ja korruptsioonivastane võitlus. Usaldusväärne majanduskeskkond loob omakorda soodsa pinnase pikaajalisteks investeeringuteks nii kodu- kui välismaalt," sõnas Vabariigi President.

President Rüütel tõi esile ka Eesti kogemused kaasaegse tehnoloogia rakendamisel. "Käsikäes turumajanduse aluste ehitamise ja tugevdamisega tuleb mõelda majanduse ja ühiskonna moderniseerimisele. Selles uuendusprotsessis panustas Eesti info- ja kommunikatsioonitehnoloogiale ja e-valitsemisele. Neid kogemusi on Eesti meeleldi nõus jagama ka Ukrainaga," lausus Vabariigi President.

Homme on president Rüütlil Kiievis kavas kahepoolne kohtumine nii Ukraina presidendi Viktor Juštšenkoga kui Ukraina parlamendi Verhovna Rada spiikri Volodymyr Lytvyn'iga. Seejärel saabub Vabariigi President töövisiidilt tagasi Eestisse.


Presidendi kantselei avalike suhete talitus
Kadriorus 16. juunil 2005


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee