In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President alustas riigivisiiti Bulgaariasse
26.05.2005


Ametlik vastuvõtutseremooniaPresident Arnold Rüütel ja proua Ingrid Rüütel saabusid eile hilisõhtul Sofiasse, et alustada riigivisiiti Bulgaaria Vabariiki. Presidendipaari tervitasid Sofia lennuväljal Eesti suursaadik Bulgaarias Aivo Orav, Bulgaaria suursaadik Eestis Venelin Cachevski ja Eesti aukonsul Bulgaarias Boris Halatchev.

Täna hommikul toimus ametlik vastuvõtutseremoonia Sofia kesklinnas Aleksander Nevski väljakul. Eesti riigipead abikaasaga tervitasid Bulgaaria president Georgi Parvanov ja proua Zorka Parvanova. President Rüütel asetas pärja tundmatu sõduri hauale. Seejärel sõitis Eesti ametlik delegatsioon Presidendipaleesse, kus toimusid presidentide neljasilmakohtumine ja kohtumine delegatsioonidega.

Kohtumisel arutati Eesti ja Bulgaaria kahepoolseid poliitilisi, majandus- ja kultuurisuhteid, samuti Euroopa Liidu edasist laienemist ja koostööd NATO raames. President Rüütel märkis, et Eesti ja Bulgaaria suhted on alati olnud head, kuid aastaid väheintensiivsed. Suhete nüüdsele tihendamisele on Eesti riigipea sõnul kaasa aidanud vastastikused kõrgetasemelised visiidid viimasel paaril aastal, aga ka hoogustunud majanduskontaktid, kaubavahetuse ja turismi kiire kasv. President Rüütel lisas ka, et riikidevahelise koostöö arendamisel tuleb silmas pidada selliseidki kaugemaid ühiseid sihte nagu Euroopa Liidu eesistuja rolli täitmine 2018. aastal Eesti ja Bulgaaria poolt. Minister Edgar Savisaar tõstis kohtumisel esile Eesti kogemusi energeetikasektoris, mis võiks Bulgaariale huvi pakkuda. Minister Villu Reiljan kõneles ökoloogilise maksureformi läbiviimisest Eestis ja Läänemeremaade koostööst ühise looduskeskkonna kaitsel. Viitseadmiral Tarmo Kõuts rääkis Eesti ja Bulgaaria kaitsejõudude tihedast koostööst.

Pärast delegatsioonide kohtumist toimunud pressikonverentsil tänas president Parvanov Eestit toetuse eest Bulgaaria püüdlustele Euroopa Liiduga liitumisel. Bulgaaria riigipea sõnul oli üks tema tugevamaid muljeid kahe aasta taguselt visiidilt Eestisse meie edusammud infotehnoloogia arendamisel. Selles valdkonnas, nagu ka eurointegratsiooni alal, on Bulgaaria huvitatud Eesti ekspertide nõuannetest.

Pärastlõunal esines Vabariigi President kõnega Eesti-Bulgaaria ärifoorumil Bulgaaria Kaubandus-Tööstuskojas. President Rüütli sõnul on Bulgaaria ja Eesti suhted viimastel aastatel tõusnud poliitiliselt täiesti uuele tasandile, ent vähemalt sama suured võimalused on ka majandussuhete arenguks. "Huvi suhete tihendamiseks äratab Bulgaaria majanduse kiire areng ja soodne investeerimiskeskkond. Sellele on loonud aluse edukad reformid ja eesseisev ühinemine Euroopa Liiduga. Elavat huvi Bulgaaria kui koostööpartneri vastu näitab meiega kaasas oleva äridelegatsiooni arvukus ja esinduslikkus," kõneles Vabariigi President.

Ärifoorumil kõnelesid ka Bulgaaria Vabariigi president Georgi Parvanov, Eesti majandus- ja kommunikatsiooniminister Edgar Savisaar ning Bulgaaria Kaubandus-Tööstuskoja president Bojidar Bojinov ja Eesti Kaubandus-Tööstuskoja president Toomas Luman.

Külastades Bulgaaria parlamenti kohtus Eesti riigipea Bulgaaria Rahvusassamblee esimehe Borislav Lubenov Velikov'iga. Kohtumisel kõneldi Eesti ja Bulgaaria vaheliste suhete arendamisvõimalustest, sealhulgas parlamentide vahelise koostöö tihendamisest. Bulgaaria Rahvusassamblee esimees rääkis 25. juunil toimuvatest parlamendivalimistest, millega moodustatavat parlamendi 40. koosseisu ootab tõsine töö kohtusüsteemi reformimisel, aga loomulikult ka laiemalt jätkuva seadusandluse harmoniseerimisel Euroopa Liitu astumiseks. Kuna spiiker Velikov on parlamenti valitud põllumajanduslikust Montana piirkonnast, huvitasid teda eraldi Eesti maamajanduse kogemused Euroopa Liidus, millest president Rüütel andiski ülevaate.

Eraldi kohtumised olid ka Eesti ametliku delegatsiooni liikmetel. Kaitseväe juhataja viitseadmiral Tarmo Kõuts kohtus Bulgaaria Relvajõudude staabiülema kindral Nikola Kolev'iga ja peastaabi juhtkonnaga ning külastas ASOS õhusuveräänsuskeskust. Majandus- ja kommunikatsiooniminister Edgar Savisaar kohtus Bulgaaria majandusministri Milko Kovacheviga. Eesti Panga president Vahur Kraft kohtus Bulgaaria keskpanga juhi Ivan Iskrov'iga.

Proua Ingrid Rüütel kohtus eriprogrammi raames Bulgaaria presidendi abikaasa proua Zorka Parvanovaga ning külastas Aleksander Nevski kirikut ja seal asuvat ikoonide muuseumi (Kripta), samuti folklooriinstituuti.

Eesti riigipead saatev 24-liikmeline äridelegatsioon külastas Bulgaaria Kaubandus-Tööstuskoda, kus saadi ülevaade Bulgaaria välisinvesteeringutest, väliskaubandustingimustest, ettevõtluskeskkonnast ja kinnisvaraarendusest. Seejärel osaleti Eesti-Bulgaaria ärifoorumil.

Vabariigi President jätkab homme riigivisiiti Bulgaarias ning jõuab tagasi Eestisse ööl vastu laupäeva.


Presidendi kantselei avalike suhete talitus
Kadriorus 26. mail 2005


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee