In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

EELTEADE: Reedel toimub konverents Balti koostööst
11.05.2005


Reedel, 13. mail algusega kell 10.00 toimub Eesti Teaduste Akadeemia saalis (Kohtu 6, Tallinn) Balti Riikide Nõukogu 15. aastapäevale pühendatud konverents, mille teema on "Balti Riikide Nõukogu osa Balti riikide taasiseseisvumisel". Konverentsi korraldab Vabariigi Presidendi Akadeemiline Nõukogu.

Konverentsil esineb tervituskõnega Vabariigi President Arnold Rüütel. Seejärel kõneleb Euroopa Parlamendi liige Vytautas Landsbergis, kes aastatel 1990-1992 oli Leedu Vabariigi Ülemnõukogu esimehena Leedu riigipea. Kõnega esineb ka Anatolijs Gorbunovs, kes aastatel 1990-1993 oli Läti Vabariigi Ülemnõukogu esimehena Läti riigipea.

Konverentsi kavas on kolm pikemat ettekannet:
- "Balti Riikide Nõukogu - kas ajalooline sündmus või tuleviku tähis", prof Arno Almann (Eesti)""
- "Balti riikide integratsioon ajateljel", hr Romualdas Ozolas (Leedu)
- "Balti Riikide Nõukogu osast iseseisvuse taastamisel Lätis", hr Ivars Godmanis (Läti)

Pärast ettekandeid esitleb Juhan Aare hiljuti Moskvas tehtud teleintervjuusid Mihhail Gorbatšovi ja Aleksandr Jakovleviga. Seejärel toimub konverentsil käsitletud teemadel diskussioon. Konverentsile järgneb Vabariigi Presidendi vastuvõtt.

12. mail 2005 möödub 15 aastat Eesti Vabariigi, Läti Vabariigi ja Leedu Vabariigi üksmeele ja koostöö deklaratsiooni allkirjastamisest Tallinnas Riigikogu Valges saalis, mis taastas Eesti, Läti ja Leedu täiemahulise riikidevahelise koostöö. 1990. aastal loodud Balti Riikide Nõukogu taastati 1934. aastal Genfis kolme riigi vahel sõlmitud koostöö ja üksmeele lepingule tuginedes. Balti riikide välisministrite konverentside traditsioonile põhinevalt taastati ka Eesti, Läti ja Leedu valitsustevaheline koostöö, mis sai institutsionaalse raami Balti Ministrite Nõukogu loomise näol 13. juunil 1994. aastal Tallinnas.


Presidendi kantselei avalike suhete talitus
Kadriorus 11. mail 2005


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee