In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President osales USA-Balti tippkohtumisel
07.05.2005


President Arnold Rüütel viibis täna töövisiidil Läti Vabariigis, osaledes Riias toimunud kolme Balti riigi presidendi kohtumisel Ameerika Ühendriikide presidendi George W. Bushiga.

Riias Läti Ühingu majas toimunud USA-Balti tippkohtumisel oli kõne all Balti riikide demokratiseerumiskogemus ja selle edasiandmine teistele riikidele, nagu näiteks Ukraina, Gruusia, Moldova ja Valgevene. President Rüütel väljendas seisukohta, et reformi- ja demokraatiaprotsesside toetamine nendes riikides avaldab kindlasti positiivset mõju ka Venemaale. Eesti riigipea tänas president Bushi, et Ameerika Ühendriigid ei tunnustanud Nõukogude Liidu okupatsiooni Balti riikides. President Bush tunnustas Eesti edusamme majanduses ning eraldi infotehnoloogia sektoris.

Tippkohtumisel arutati üldiseid globaalprobleeme, sealhulgas energeetika valdkonnas. Samuti käsitleti teiste teemade seas transatlantilisi suhteid, missioone Iraagis ja Afganistanis ning USA viisarežiimi Balti riikidega.

Pärast töölõunat toimunud pressikonverentsil tehtud avaldustes hindasid riigipead eelnevat kohtumist igati õnnestunuks. President Bush ütles muuhulgas, et tänab Balti riike julguse ja eeskuju andmise eest paljudele teistele riikidele, kes peavad tähtsaks vabadust ja demokraatiat.

President Rüütel märkis oma avalduses, et peab kohtumisel osalenud riikide vahelist kõrgetasemelist lävimist oluliseks aluseks kestvale ja viljakale koostööle. "Me rääkisime äsja võimalustest ja vahenditest, kuidas aidata teistel rahvastel saavutada demokraatiat, vabadust, rahu ja heaolu, mida mitte kõik ei saa ka veel 21. sajandil nautida. Kinnitan, et Eesti on valmis jagama oma kogemusi riikidele, kes püüdlevad nimetatud eesmärkide suunas," sõnas Eesti riigipea.

Vabariigi Presidendi sõnul puudutati vestluses ka suhteid Venemaaga. "Mitte ainult Eesti, vaid kindlasti meie kõikide huvides on omada partnerina stabiilset ja demokraatlikku Venemaad, kes jagab meiega ühiseid väärtusi ja on avatud konstruktiivseks koostööks," ütles president Rüütel.

Riia lossis toimus kolme Balti presidendi kohtumine, millel arutati Balti koostööd ja ühiselt huvipakkuvaid teemasid. Riigipead leidsid, et senisest enam tuleb selles kontekstis keskenduda Euroopa Liiduga seotud küsimustele. Rõhutati, et Balti riigid on valmis ka edaspidi toetama Euroopa Liidu naabruspoliitikaga hõlmatud riike. Eesti ja Läti tutvustasid kummagi olukorda Venemaaga piirlepingu sõlmimise teemal.

USA-Balti tippkohtumise päevakava lõpetas president Bushi kõne Väikese Gildi saalis, kus viibisid kohal ka Eesti, Läti ja Leedu riigipead. Oma pooletunnises kõnes rääkis president Bush vabadusaate ja demokraatia arengust 20. sajandil ning tulevikust 21. sajandil, peatudes eraldi Lähis-Ida ees seisvatel väljakutsetel.

President Rüütel ja välisminister Paet andsid Kongresside maja pressikeskuses pressikonverentsi Eesti ajakirjanikele ning sõitsid seejärel tagasi Eestisse.

Riigipead saatsid töövisiidil välisminister Urmas Paet ja Eesti suursaadik Lätis Toomas Lukk.


Presidendi kantselei avalike suhete talitus
Kadriorus 7. mail 2005


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee