In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President sai kirja president Bushilt
04.05.2005


President Rüütel sai täna kirja Ameerika Ühendriikide presidendilt George W. Bushilt. Oma kirjas kirjutab president Bush:

"Tänan Teid Teie hiljutise kirja eest, kaasa arvatud lahke kutse eest külastada Tallinna. Kuna mul ei ole võimalik käesoleval aastal Eestisse tulla, ootan ma kohtumist Teiega koos Presidendi Vike-Freiberga ja President Adamkusega Riias.

Meie kohtumine on oluline võimalus tähistada vabadust ja julgeolekut, mis Teie rahvale on nüüdseks osaks saanud, ning tugevdada meie ühist panust vabaduse, heaolu ja sallivuse edendamiseks kogu Euroopas ja maailmas.

Mul on hea meel võimaluse üle, et saame mõtteid vahetada sellest, kuidas demokraatlikud riigid võivad kogu ühiskonna jõupingutusi rakendades kindlustada demokraatiat oma riigis ja edendada vabaduspüüdlusi väljaspool oma piire. Ma olen Teile tänulik Teie jõupingutuste eest toetada kodanikuühiskonda oma naabruses ja samuti Teie panuse eest suuri nõudmisi esitavatel missioonidel vabaduse toetamisel Afganistanis ja Iraagis.

Selle visiidi käigus tahan ära märkida Ameerika ja paljude teiste rahvaste poolt natsismi üle võidu saavutamisel toodud ohvrid. Lääne-Euroopas tähendas Teise maailmasõja lõpp vabanemist. Kesk- ja Ida-Euroopas tähendas sõda ka nõukogude okupatsiooni ning Eesti, Läti ja Leedu annekteerimist ja kommunismi pealesurumist. Sellise valuliku mineviku taustal mõistan ma keerukust Teie otsuse tegemisel, kas osaleda 9. mai mälestusüritusel Moskvas, ning ma austan Teie ja teiste Balti liidrite poolt tehtud valikuid.

Samas kui me tunnistame minevikku, annab see aastapäev võimaluse vaadata ettepoole ja ehitada tulevikku, mis rajaneb meie jagatud väärtustel ja jagatud vastutusel vabade riikidena. Liitlastena ja sõpradena saavad meie riigid veendunult kindlustada demokraatiat kodus ja edendada vabaduspüüdlusi võõrsil. Ameerika on uhke, et ta seisab õlg õla kõrval Teiega koos."


Presidendi kantselei avalike suhete talitus
Kadriorus 4. mail 2005


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee