In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President kohtus Taani peaministriga
02.05.2005


President Rüütel kohtus Taani peaministri Anders Fogh RasmussenigaPresident Rüütel kohtus täna Kadriorus Taani peaministri Anders Fogh Rasmusseniga. Kohtumisel räägiti Eesti ja Taani suhetest ning transatlantilisest koostööst, Eesti riigipea tutvustas ka oma seisukohti Eesti ja Venemaa suhete osas.

Taani ja Eesti suhetest rääkides märkis peaminister Rasmussen, et Eestis tegutsevad Taani ettevõtjad peavad Eestit stabiilseks ja usaldusväärseks majanduskeskkonnaks. Tema sõnul on kahepoolses koostöös kindlasti olemas veelgi võimalusi suhete tihendamiseks, tuues olulise näitena taastuvate energiaallikate temaatika. President Rüütel tunnustas Taani edusamme nimetatud valdkonna arendamisel ning sõnas, et Eestis tuleb selles osas veel palju tööd teha. Oluliseks näiteks Eesti ja Taani koostöö arendamisvõimalustest taastuvenergeetika suunal pidasid nii Eesti riigipea kui Taani valitsusjuht kavandatavat Türisalu tuuleparki.

Mõlemapoolselt tõdeti, et Eesti liikmeksolekut Euroopa Liidus võib juba praegu, selle esimesel aastapäeval, pidada edukaks. Taani peaministri sõnul oli Euroopa Liidu laienemine ajalooline sündmus, mis lõpetas külma sõja. "Teise maailmasõja lõpp tähendas Eestile ja teistele Balti riikidele taasokupeerimist, mitte vabanemist. Seepärast mõistan Teie otsust mitte sõita 9. mail Moskvasse. Et vältida vigu tulevikus, peab meil minevikust olema teada täielik tõde. On selge, et Venemaa praegused juhid ei saa vastutada eelnenud juhtide vigade eest, kuid minevikus tehtud vigu tuleks siiski tunnistada," sõnas peaminister Rasmussen.

Vabariigi Presidendi sõnul tunnustab Eesti Venemaa olulist rolli natsismi purustamisel. "Tänase Venemaaga soovime suhelda heanaaberlikult kõigil tasanditel. Usun, et Venemaa juhtkonna poolt ajaloos toimunule objektiivse hinnangu andmine aitab oluliselt kaasa Venemaa demokratiseerumisele. Eesti taotlused selles osas on kooskõlas ÜRO otsusega kuulutada 8. ja 9. mai leppimise päevaks. Selline leppimine, mis Euroopas toimus pärast Teise maailmasõja lõppu, on järgimist vääriv eeskuju. Tundub, et ka Venemaa üldsus toetab seda mõtet üha enam," märkis Eesti riigipea.

Taani peaminister väljendas lootust, et mõne päeva pärast toimuv Balti riikide ja Ameerika Ühendriikide tippkohtumine aitab kaasa transatlantilise koostöö edasisele arengule ning tutvustas lühidalt Taani-poolset 39 ettepanekust koosnevat kava sellel teemal. President Rüütel hindas Eesti poolt praegust olukorda transatlantilistes suhetes igati positiivseks, nimetades selle hea näitena ka Eesti kaitseväelaste missiooni Iraagis.


Presidendi kantselei avalike suhete talitus
Kadriorus 2. mail 2005


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee