In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President esines Moskvas pidulikul tseremoonial
22.01.2005


President Arnold Rüütel osales Õigeusklike Rahvaste Ühtsuse Rahvusvahelise Fondi preemiate kätteandmise pidulikul tseremoonial MoskvasPresident Arnold Rüütel osales reedel, 21. jaanuaril Õigeusklike Rahvaste Ühtsuse Rahvusvahelise Fondi preemiate kätteandmise pidulikul tseremoonial Moskvas.

Tseremoonial peetud kõnes tänas Eesti riigipea laureaadina fondi kõrge autasu eest. "Eesti Vabariigi presidendina võtan seda kui tunnustusavaldust järgmisel kuul 87 aasta vanuseks saavale Eesti riigile - tunnustusavaldusena vana kiriku poolt, kes kannab aastatuhandete kristlikku traditsiooni. See traditsioon on mitmel viisil kasvatanud ja kujundanud meid kõiki," kõneles president Rüütel, ning rõhutas seejärel: "Muutunud maailmas on meie kõigi kohus hoida elu põhiväärtusi, meie ülesanne on viia elu edasi ja teha seda nii, et me ei unustaks tagasi vaadata."

Pöördudes Tema Pühaduse Moskva ja kogu Venemaa Patriarhi Aleksius II poole, viitas president Rüütel tööle, mida tulevane Vene kirikupea tegi vaimulikuna ja metropoliidina Eestis. "Siia kuulub ka Kirikute Nõukogu asutamine, mis leidis aset Kuremäel Pühtitsa kloostris 16 aastat tagasi. Kirikute Nõukogu on kujunenud erinevate kristlike mõteviiside ja traditisioonide foorumiks Eestis. Selle liikmeskonda ja oikumeenilisse tuumikusse kuuluvad eestlsed, venelased, armeenlased, ukrainlased, soomlased ja teiste etniliste kogukondade esindajad Eestimaal," kõneles Vabariigi President.

Eesti riigipea teatas, et annetab fondi poolt talle omistatud kõrge tunnustusega kaasneva rahalise autasu Eesti Kirikute Nõukogule heategevuslikel eesmärkidel kasutamiseks.

Stalini käsul hävitatud ja kümme aastat tagasi uuesti üles ehitatud Kristus Lunastaja pühakoja kirikukogude saalis toimunud tseremoonial esinesid laureaadid oma emakeeles. Enne laureaate kõnelesid patriarh Aleksius II ning fondi president, filosoofiadoktor Valeri Arkadievitš Aleksejev. Pärast tseremooniat toimus samas saalis pidulik kontsert.

President Rüütel sai preemia "Väljapaistva tegevuse eest õigeusklike rahvaste ühtsuse tugevdamisel." Preemia said 2004. aasta eest Eesti riigipea kõrval ka Tema Pühadus Bulgaaria Patriarh ja Sofia metropoliit Maksim, Venemaa Kaubandus- ja Tööstuskoja president Jevgeni Primakov ning Jordaania Õigeusklik Ühing.

Preemia asutati 2000. aastal, seda välja andev fond 1995. aastal patriarh Aleksius II õnnistusel. Õigeusklike Rahvaste Ühtsuse Rahvusvaheline Fond (www.fepn.ru) aitab edendada õigeusuga seotud rahvaste kultuurilist ja sotsiaalset koostööd.

Kristus Lunastaja pühakojas oli tänaseni avatud näitus patriarh Aleksius II tegevusest ning kirikuvaradest. Näitus on pühendatud hiljutisele patriarhi 75. juubelile. Peagi tuuakse näitus patriarhi sünnimaale, et seda märtsis eksponeerida Eesti Kunstimuuseumis.

Laupäeval, 22. jaanuaril osaleb Vabariigi President jumalatenistusel Moskva Kremli Uspenski katedraalis Moskva ja kogu Venemaa metropoliidi imetegija pühaku Filippi päeva tähistamisel. Seejärel toimub patriarh Aleksius II vastuvõtt Vabariigi Presidendi auks Moskva Patriarhaadi residentsis Peredelkinos. Hilisõhtul sõidab president Rüütel Moskvast Kiievisse, et osaleda pühapäeval, 23. jaanuaril Ukraina uue presidendi Viktor Juštšenko inauguratsioonil.

Riigipea jõuab Eestisse tagasi esmaspäeval, 24. jaanuaril.


Presidendi kantselei avalike suhete talitus
Moskvas 22. jaanuaril 2005


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee