In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President tervitas Saksa Liitvabariigi presidenti
23.11.2004


Eestisse saabusid täna ametlikule visiidile Saksa Liitvabariigi president prof.dr. Horst Köhler ja proua Eva Luise Köhler, keda tervitasid Kadriorus Eesti Vabariigi president ja proua Ingrid Rüütel.

Vabariigi President kohtus Eestisse ametlikule visiidile saabunud Saksamaa Liitvabariigi presidendi prof.dr. Horst Köhler'igaPresidendilossi ees toimunud ametlikule vastuvõtutseremooniale järgnes presidentide neljasilmakohtumine ning seejärel kohtumine koos delegatsioonidega. Kohtumisel arutati Eesti ja Saksa suhteid nii kahepoolsel, Läänemeremaade Nõukogu kui ka Euroopa Liidu ja raames toimuva koostöö tasandil. Mõlemad riigipead kinnitasid veendumust, et suhetes Euroopa Liidu naabritega peame kõnelema ühehäälselt. Kohtumisel käsitleti ka Via Baltica ja Rail Baltica projekti. Presidendid andsid ka ühise pressikonverentsi.

Vabariigi Presidendi ja proua Ingrid Rüütel korraldasid Saksa Liitvabariigi presidendi ja proua Eva Luise Köhler'i auks piduliku õhtusöögi.

Õhtusöögil peetud kõnes tänas Vabariigi President Saksamaad toetuse eest Eesti liitumisele Euroopa Liidu ja NATO-ga. "Nüüd peame ühiselt tegema jõupingutusi, et Euroopa oleks homme märgatavalt konkurentsivõimelisem kui täna, et turvalisus ja sotsiaalne heaolu kasvaksid. Nende eesmärkide saavutamiseks tehtav töö nii Tallinnas kui Berliinis, või ka Pariisis ja Budapestis illustreerib ilmekalt Euroopa ühtsust. Julgen väita, et Euroopa ei ole oma pika ning rikka ajaloo vältel olnud kunagi nii ühtne, kui ta on seda täna. Head sõbrad, ilmselt nõustute minuga, kui ma ütlen, et meil ei ole suurt ega väikest, uut ega vana Euroopat - meil on üks ja ühine Euroopa," kõneles president Rüütel.

President Köhler ütles kohtumisel, et tunneb isiklikult rõõmu Eesti Euroopa Liidu liikmeks saamise üle. ''Minu südamesooviks oli võimalikult ruttu oma ametisseastumise järel Teid külastada ning mul on hea meel, et see õnnestus. Minu visiit peab alla kriipsutama mitte ainult enesestmõistetavust, et Eesti kuulub Euroopa riikide perre. Ma tulin siia ka selleks, et esile tõsta, kui tähtis on mulle uute liikmesriikide integreerumine Euroopa Liitu ja millist tähtsust ma omistan väiksematele Euroopa Liidu liikmesmaadele. Meile sakslastele on tähtis teie arvamus, teie hääl. Seejuures võivad teie seisukohad meie omadest mõnes küsimuses ka erineda. Kuid just selles seisnebki Euroopa tugevus, et parimate tulemusteni saame me jõuda avatud ja intensiivses diskussioonis. See on hea euroopalik traditsioon,'' sõnas Saksa Liitvabariigi president.

Eesti riigipea kutsus president Köhler'it järgmise aasta juunikuus Tartusse Jaani kiriku taasavamisele, mille taastamisel on olnud hindamatu väärtusega Saksamaa abi ja toetus. Saksa Liitvabariigi president vastas, et kui ajagraafik võimaldab, tahab ta kindlasti tulla. ''Kaunis küllakutse kinnitab Saksa ja Eesti kultuurisidemete kestvust ning seda, et Eesti kuulub kristliku õhtumaa tuumikusse,'' märkis president Horst Köhler.


Presidendi kantselei avalike suhete talitus
Kadriorus 23. novembril 2004


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee