In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President lõpetas visiidi Armeeniasse
16.11.2004


President Arnold Rüütel ja Jerevani Riikliku Ülikooli rektor Radik MartirossjanPresident Arnold Rüütel ja proua Ingrid Rüütel lõpetasid täna ametliku visiidi Armeenia Vabariiki. Täna hommikul esines Eesti riigipea Jerevani Riiklikus Ülikoolis loenguga "Eesti ja Armeenia Euroopas" ning vastas üliõpilaste arvukatele küsimustele. Ülikooli rektor Radik Martirossjan tegi ka teatavaks ülikooli nõukogu otsuse, millega omistati president Rüütlile teenete eest teadlase ja ühiskonnategelasena Jerevani Riikliku Ülikooli audoktori tiitel (Doctor Honoris Causa).

Loengus käsitles Vabariigi President nii Eesti ja Armeenia kahepoolsete suhete teemat kui Euroopa Liidu Naabruspoliitikat. "Euroopa Liidu Ühise Välis- ja Julgeolekupoliitika raames toetab Eesti jätkuvalt külmutatud konfliktide lahendamist Lõuna-Kaukaasias ja Moldovas. Leiame, et Euroopa Liidu roll peaks nende ja muude piirkondlike konfliktide lahendamisel kasvama. Eesti, nagu ka kõik teised Euroopa Liidu liikmesriigid, on huvitatud stabiilsest arengust kogu Lõuna-Kaukaasia regioonis. Toetame Mägi-Karabahhi küsimuse rahumeelset ja konstruktiivset lahendamist Aserbaidžaani ja Armeenia vahel Minski protsessi raamistikus ning rahvusvaheliste organisatsioonide jõupingutusi konflikti lõpetamiseks," kõneles Eesti riigipea.

President Rüütel peatus oma ettekandes ka visiidi raames mitmel puhul kõneaineks olnud infotehnoloogia-alase koostöö teemal. "Koostöö uute naabritega on valdkond, kus Euroopa Liidu uute liikmesriikide poliitiliste ja majanduslike reformide kogemus on eriti väärtuslik, sest nad suudavad näha probleeme ligilähedaselt sama nurga alt kui uued naabrid. Eesti panus saaks Euroopa Liidu naabruspoliitikas kõige suurem olla eelkõige informatsiooni- ja kommunikatsioonitehnoloogia ning e-valitsemise valdkonnas, milles Eesti ise on olnud edukas," lisas president Rüütel.

Vabariigi President külastas Matenadarani vanade käsikirjade instituuti, kus säilitatakse armeenia kultuuri kõige olulisemaid ürikuid alates 5. sajandist. Seejärel külastas president Rüütel Armeenia Rahvusgaleriid ning tutvus seal eksponeeritavate kujutava kunsti meistriteostega.

Eesti riigipeale tutvustati ka Jerevani bränditehast, mis kuulub Prantsuse suurfirmale Pernod Ricard. 1887. aastal rajatud tehasel on 480 töötajat ja 3000 partnerlepingut viinamarjakasvatajatega, toodangust 92 protsenti eksporditakse paljudesse riikidesse üle maailma, nende seas ka Eestisse.

Lõunasöögi raames kohtus president Rüütel Armeenia kaubanduse ja majandusarengu ministri Karen Tšmaritjan'iga. Seejärel kohtus Eesti riigipea veel lühidalt president Kotšarjaniga.

Õhtul külastas Vabariigi President Armeenia pühapaika ja kirikuelu keskust Etšmiadzini ning kohtus katoolikos Karegin II-ga, kes on üle kogu maailma elavaid armeenlasi ühendava iseseisva Armeenia apostelliku õigeusu kiriku pea. Katoolikos avaldas heameelt, et umbes kahetuhandeline armeenlaste diasporaa Eestis saab koonduda Tallinna kesklinnas ajaloolises Jaani seegi kirikuhoones tegutseva Püha Gregoriuse koguduse ümber. Armeenia kirikupea sõnas, et Eesti riigipea visiit tugevdab kindlasti Eesti ja Armeenia pika ajalooga suhteid ning soovis õnnistust Eestimaale ja kogu eesti rahvale.

Vabariigi President tänas katoolikost ja tema kaudu kogu armeenia rahvast südamliku vastuvõtu eest. Eesti riigipea sõnul ühendab kaht rahvast ja riiki püüd seista oma iseseisvuse ja kasvava heaolu eest ning kindlasti aitavad kultuurist lähtuvad väärtushinnangud kaasa edaspidisele tihenevale koostööle.

Etšmiadzinis tutvus president Rüütel veel sealse varakambri kirikuloolise muuseumiga ja külastas peakatedraali, mida hakati ehitama juba 301. aastal, kui Armeenia esimese riigina maailmas võttis vastu ristiusu.

Proua Ingrid Rüütel külastas esmaspäeval visiidi eriprogrammi raames Armeenia Kaunite Kunstide Keskust, kus umbes 400 õpilast õpivad tundma metallehistööd, puutööd, keraamikat, vaibakunsti, graafikat ja teisi kunstialasid. Proua Rüütel tutvus ka Armeenia Ajaloomuuseumiga ning maalikunstnik Lusik Aguletsi kodustuudioga.


Presidendi kantselei avalike suhete talitus
Kadriorus 16. novembril 2004


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee