In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President tutvustas Jaapanis Eesti majandust
02.11.2004


President Arnold Rüütel külastas täna ametliku töövisiidi raames Tokios mitut ettevõtet ning avas Eesti äriseminari.

Hommikul külastas Vabariigi President koos ametliku ja äridelegatsiooniga ettevõtet Matsushita Electric Industrial, kellele kuulub kaubamärk ''Panasonic''. Eesti riigipead tervitas Matsushita rahvusvahelist tegevust juhtiv asepresident ja juhatuse liige Yukio Shohtoku. Odaiba tehissaarel paiknevas VIP-külastuskeskuses sai president Rüütel põhjaliku ülevaate Panasonic'u tegevusest ja lähiaastail turule jõudva tehnoloogia võimalustest.

Kuna Matsushita pöörab suurt tähelepanu keskkonnasõbralikuma tootmise arendamisele, pakkus Vabariigi President välja mõtte rajada Eestisse Balti regiooni jaoks kasutatud tehnoloogiliste seadmete ümbertöötlemise tehas. President Rüütli sõnul võimaldaks see paremini ellu viia Euroopa Liidu seatud keskkonnasäästlikkuse eesmärke ning saaks toimuda mitut juba olemasolevat programmi kasutades. Presidendi pakutud ideele lisas minister Ansip ettepaneku tutvuda põhjalikumalt Eesti kui uue tehnoloogia esmaseks turuletoomiseks sobiva riigiga. Väljendades Matsushita juhtide poolset huvitatust nende mõtete suhtes, ütles asepresident Shohtoku, et nende ettevõte on Eestiga lähemaks tutvumiseks ja võimalikuks koostööks valmis. Meeldiva fooni aitas sellele mõttevahetusele luua tõik, et Matsushita ettevõte tähistas sel aastal oma 86. aastapäeva - nagu ka Eesti Vabariik.

Jaapani suursaadik Shigeo Kondo korraldas Vabariigi Presidendi ja proua Ingrid Rüütli auks lõuna.

Vabariigi President ja laevandusettevõtte Kawasaki Kisen Kaisha president Yasuhide SakinagaSeejärel külastas president Rüütel laevandusettevõtet Kawasaki Kisen Kaisha, mis kasutab kaubamärki ''K'' LINE. Ettevõtte president Yasuhide Sakinaga andis Eesti riigipeale ülevaate firma tegevusest, mis ulatub üle kogu maailma ning mitme tegevusala seas on keskendunud eelkõige laevandusalasele logistikale. President Arnold Rüütel ja Esteve Terminal OÜ juhatuse esimees Üllar Raad tutvustasid Eesti sadamate konkurentsieeliseid. Yasuhide Sakinaga sõnul pole neil Balti riikidega seni veel suhteid olnud, kuid edaspidi tahetakse sellele piirkonnale kindlasti suuremat tähelepanu pöörata. Sellega seoses tundis ta huvi ka Eestis antava merehariduse vastu, mida Eesti riigipea lühidalt tutvustas.

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Andrus Ansip koos äridelegatsiooni liikmetega külastas ka Eestiga tihedat koostööd tegeva turismi- ja investeeringuettevõtte JTB Corporation peakorterit.

Vabariigi President avas Eesti äriseminari ''Welcome to Estonia'', tunnustades ürituse toimumisele kaasa aidanud Jaapani valitsust, väliskaubandusorganisatsiooni JETRO, turismi- ja investeeringuettevõtet JTB ning lennufirmat Finnair. Seminari põhikorraldajad olid Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus ja Eesti saatkond Tokios.

Äriseminari avakõnes kutsus Vabariigi President jaapani ärimehi Eestisse nii puhkama kui ka ärisidemeid looma. ''Mitmes valdkonnas, sealhulgas teadmistepõhise ühiskonna loomisel, on Eestil Jaapanilt nii mõndagi õppida. Jaapan on üleilmselt tuntud kui kapitali- ja teadmistemahuka kõrgtehnoloogia maa. Investeeringutelt teadus- ja arendustegevusse on Jaapan maailmas esirinnas. Siin asuvad maailma moodsaimad ja paremini varustatud laboratooriumid info-, geeni- ja nanotehnoloogias. Sellised investeeringud on teretulnud ka Eestisse,'' kõneles president Rüütel.

Eesti ettevõtluskeskkonda tutvustasid seminaril ettekannetega veel majandus- ja kommunikatsiooniminister Andrus Ansip ning Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse vanemnõunik välisinvesteeringute alal Andrus Viirg. Eestist kui e-riigist ja m-riigist andsid ülevaate Ericsson Eesti juhatuse esimees Veiko Sepp, EMT juhatuse esimees Valdo Kalm ja aktsiaseltsi Elcoteq Tallinn juhatuse liige Ilmar Petersen. Eesti Turismifirmade Liidu president, reisibüroo Estravel tegevdirektor Anne Samlik andis ülevaate Eesti turismisektorist.

Hotellis Imperial toimunud seminari järel korraldasid Vabariigi President ja proua Ingrid Rüütel sealsamas Eesti delegatsioonile ja äriseminari külalistele vastuvõtu, millel osalesid teiste seas endine Jaapani suursaadik Eestis ja praegune parlamendi ülemkoja liige Norimasa Hasegawa, endine asevälisminister ja praegu parlamendisaadikuna Eesti sõprusrühma juhtiv Shigeo Uetake, parlamendi riigikaitsekomisjoni liige Koki Kobayashi ning Saku linnapea Daisuke Miura.

Õhtul kohtus president Rüütel Jaapani välisministri Nobutaka Machimura'ga, kes korraldas Eesti riigipea auks õhtusöögi. Vabariigi President ja välisminister Machimura arutasid väga laia teemaderingi hulgas nii Eesti kui Jaapani osalusel toimuvat rahvusvahelist koostööd võitluses terrorismiga. Väga sõbralikus õhkkonnas toimunud kohtumisel leiti ka, et ÜRO reformiplaanide teemal on Eestil ja Jaapanil sarnased seisukohad - mõlemapoolselt peetakse vajalikuks ÜRO mõjukuse suurendamist, et sel moel tõhusamalt tegutseda maailma kriisikolletesse lahenduste toomise nimel.

Veel kõneldi kahe maa vahelisest koostööst kultuuri ja teaduse valdkonnas, samuti kultuuripärandist vastastikuse turismi elavdajana. Samas kontekstis oli juttu ka Jaapani valitsuse äsjasest otsusest toetada Tallinna Pedagoogikaülikooli ja Eesti Sumoliitu mitmete vahendite ostmisel. President Rüütel tõstis esile, et Jaapani taustaga spordialad on Eestis väga populaarsed ning toonud meile edu ka olümpiamängudel.

Vabariigi President külastas samuti Eesti suursaatkonda Tokios, kus riigipea võttis vastu saatkonna ajutine asjur Argo Kangro.

Homme külastab president Rüütel Osakat ning kohtub sealsete ettevõtjatega. Riigipea saabub tagasi Eestisse neljapäeva õhtul.


Presidendi kantselei avalike suhete talitus
Tokios 2. novembril 2004


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee