In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President kohtus Jaapani keisri ja peaministriga
01.11.2004


Vabariigi President kohtub Jaapani keisri Akihito'gaPresident Arnold Rüütel kohtus täna ametliku töövisiidi raames Tokios Jaapani keisri Akihito ja peaminister Junichiro Koizumi'ga, samuti Jaapani mõjukate majandustegelastega.

Hommikul Keisripalees toimunud kohtumisel Tema Keiserliku Majesteediga kõneldi eelkõige kultuurist ja majandusest. President Rüütel tutvustas keiser Akihitole Eesti laulupidude traditsiooni. Kultuurikoostöö võimalustest vestlesid kohtumisel ka proua Ingrid Rüütel ja keisrinna Michiko. Kuna keiser Akihito on rahvusvaheliselt tunnustatud ihtüoloogiaspetsialist, kõneldi kohtumisel ka looduskaitse olulisusest tänapäeva maailmas. Eesti riigipea esitas keisrile ka kutse külastada Eestit.

Seejärel osales presidendipaar Jaapani Majandusorganisatsioonide Föderatsiooni (Keidanren) asepresidendi Hajime Sasaki poolt korraldatud töölõunal. Sellel keskenduti Eesti ja Jaapani kahepoolsele majanduskoostööle ning eeskätt võimalustele transiitkaubanduse ja turismi arendamiseks. Hajime Sasaki juhtis Keidanreni delegatsiooni ka märtsis 2004 toimunud visiidil Eestisse.

Vabariigi President tutvustas Eesti sadamate seniseid edusamme ja tugevat tulevikupotentsiaali, mida pidasid oluliseks ka Keidanreni esindajad. Proua Ingrid Rüütel kõneles Eesti turismipotentsiaaliga seonduvalt UNESCO poolse tunnustuse pälvinud Tallinna vanalinnast, laulupidude traditsioonist ja Kihnu kultuuripärandist. Eesti Turismifirmade Liidu president Anne Samlik tõi võimalike huviobjektidena esile ka Eesti looduse ja sanatooriumid. Eesti Panga president Vahur Kraft rääkis Eesti panganduse arengust ning eelseisvast üleminekust eurole.

Vabariigi President kohtub Jaapani peaministri Junichiro Koizumi'gaVabariigi President kohtus ka Jaapani peaministri Junichiro Koizumiga. Kohtumisel avaldas peaminister Koizumi valmisolekut kahe riigi vahelise koostöö edasiseks tihendamiseks, tuues eraldi esile potentsiaalsed ühishuvid majanduse ja infotehnoloogia valdkonnas. Peaminister avaldas ka heameelt Eesti liikmeksoleku üle Euroopa Liidus, leides, et see aitab kahepoolse koostöö arendamisele igati kaasa. Üksikasjalikumalt rääkis Eesti infotehnoloogia arendamisest ja meie ärikeskkonna arengust majandus- ja kommunikatsiooniminister Andrus Ansip. President Rüütel tutvustas peaminister Koizumi'le Eesti reformikogemusi ning võimalusi investeeringute sihtmaana.

Õhtul kohtus president Rüütel veel Jaapani majandusringkondades mõjuka parlamendi esindajatekoja liikme, endise aserahandusministri Koki Kobayashi'ga.

Eraldi kohtumised toimusid täna veel majandus- ja kommunikatsiooniminister Andrus Ansipil Jaapani majandus-, kaubandus- ja tööstusaseministri Sanzo Hosaka'ga ning Eesti Panga presidendil Vahur Kraftil Jaapani Panga presidendi Toshihiko Fukui'ga. Eesti äridelegatsiooni liikmed tutvusid ka ettevõtte Hitachi uurimiskeskusega. Seal tutvustati firma edusamme bio- ja nanotehnoloogia ning biomeetria alal, rõhutades samas, et tehnoloogiliste uuenduste turuletoomine peab toimuma samm-sammult, pikaajalisi arenguperspektiive arvestades ning inimest väärtustades. Eesti majandustegelased külastasid ka autofirma Toyota peakorterit, kus minister Ansip tutvustas Eesti ettevõtluskeskkonda ning räägiti ka senisest soodsamatest võimalustest Jaapani sõidukite Balti turule toomisel.


Presidendi kantselei avalike suhete talitus
Tokios 1. novembril 2004


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee