In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President jätkab riigivisiiti Leedus
06.10.2004


President Arnold Rüütel kohtus teisipäeval Leedu Vabariigis toimuva riigivisiidi raames Vilniuses Leedu Seimi esimehe Arturas Paulauskasega. Kohtumisel keskenduti nii Eesti ja Leedu kahepoolsetele suhetele kui kolmepoolsele Balti koostööle. Ühiselt leiti, et nii Euroopa Liidu kui Läänemeremaade kontekstis aitab kolme Balti riigi tihe koostöö kaitsta meie ühiseid huve; samuti tugevdab Balti koostöö läbi eeskuju andmise mitmetele teistele regioonidele Eesti, Läti ja Leedu laieneva välissuhtluse kandepinda. Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson andis kohtumisel ülevaate Riigikogu seisukohtadest Euroopa Liidu põhiseadusliku leppe ratifitseerimise osas.

Seejärel avas Vabariigi President Leedu-Eesti äriseminari. Oma sõnavõtus ütles Eesti riigipea, et ettevõtjad on osanud Balti vabakaubandusrežiimi ja mitmete majanduslepete loodud tingimusi hästi ära kasutada. Riigipea märkis tunnustavalt Leedu olulist rolli Eesti majandus- ja kaubanduspartnerina, tuues eraldi välja, et ligi pool Eesti otseinvesteeringutest välismaale on jõudnud Leetu. Samuti kõneles president Rüütel infrastruktuuri ja energeetika alastest projektidest, mis on nii Eesti kui Leedu majandusarengu jätkusuutlikkuse seisukohalt esmajärgulise tähtsusega. Seminaril tegid ettekande ka Leedu Tööstuskonföderatsiooni juhatuse esimees Bronislovas Lubys ning Eesti Kaubandus- ja Tööstuskoja juhatuse esimees Toomas Luman.

Keskpäeval osales president Rüütel skulptor Tauno Kangro pronksskulptuuride ja pastellijoonistuste näituse avamisel Radvilase lossis. Näituse avasid Leedu suursaadik Eestis Antanas Vinkus ja Eesti suursaadik Leedus Andres Tropp. Ooperiduetiga kaunistasid üritust sopran Pille Lill ja tenor Virgilijus Noreika. Nii äriseminari kui näituse avamisel osalesid Leedu president Adamkus abikaasaga ning peaminister Brazauskas abikaasaga.

President Rüütel suundus helikopteriga külastama Leedu Õhuväe lennubaasi ŠiauliaisVilniusest suundus president Rüütel helikopteriga külastama Leedu Õhuväe lennubaasi Šiauliais. Eesti riigipea tutvus NATO kasutuses oleva lennuväljaga ja F-16 lennukitega. Tööst Balti riikide õhuruumi seirel ja õhuturbe tagamisel andis ülevaate Šiauliais praegu tegutseva Taani kontingendi ülem major Sørensen. President Rüütel tänas NATO koostööpartnereid nende panuse eest ühise õhuruumi kaitsmisel.

Proua Ingrid Rüütel külastas riigivisiidi eriprogrammi raames Santariškiu kliinikut ja tutvus sealse südameoperatsioonide keskuse tööga. Samuti külastas proua Rüütel Leedu Rahvusmuuseumi ning kohtus Leedu Kirjanduse ja Folkloori Instituudi töötajatega.

Riigivisiidi raames toimusid ka Eesti ministrite kohtumised oma Leedu kolleegidega. Minister Villu Reiljan kohtus Leedu keskkonnaministri Arūnas Kundrotasega, minister Toivo Maimets kohtus Leedu Haridus- ja Teadusministeeriumi kantsleri Dainius Numgaudisega, minister Margus Leivo kohtus Leedu siseministri Virgilijus Bulovasega.

Teisipäeva õhtul saabus president Rüütel Druskininkai linna. Leedu peaminister Algirdas Brazauskas ja proua Kristina Brazauskiene korraldasid Vabariigi Presidendi ja proua Ingrid Rüütli auks õhtusöögi.

Täna külastab president Rüütel Druskininkai linna ning saabub hilisõhtul tagasi Eestisse.


Presidendi kantselei avalike suhete talitus
Druskininkais 6. oktoobril 2004


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee