In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President on ametlikul visiidil Taanis
14.09.2004


Vabariigi President ja proua Rüütel külastasid Middelgrundeni tuuleparkiPresident Rüütel kohtus täna ametliku visiidi raames Kopenhaagenis Taani kuninganna Margrethe II, parlamendi spiikri Christian Mejdahli ja peaministri Anders Fogh Rasmusseniga ning avas äriseminari Taani Kaubandus-Tööstuskojas.

Kohtumisel Folketingi spiikri Christian Mejdahliga toonitati ühiselt, et Eesti ja Taani vaheline tihe ning viljakas koostöö peab nii kahepoolselt kui Euroopa Liidu ja NATO raames edasi arenema erinevatel tasanditel. Eraldi rõhutati parlamentidevahelise koostöö olulisust.

Seejärel avas Eesti riigipea Taani Kaubandus-Tööstuskojas äriseminari, millel käsitleti kogemusi kahe riigi senistest majandussuhetest, erinevusi äriseadustikes ning koostöövõimalusi ülikoolide ja ettevõtete vahel. Vabariigi President tunnustas Taanit kui tänuväärset majandus- ja kaubanduspartnerit Eestile. Ekspordi sihtriigina on Taani 6. kohal, Eestisse tulnud otseinvesteeringute lähteriigina aga 2,3 miljardi krooni mahus kapitalipaigutustega 5. positsioonil. Taani on nii abiprojektide arvu kui rahalise kogumahu poolest Eestile kõige enam kahepoolset abi andnud riik.

Eesti riigipea ja proua Ingrid Rüütli auks korraldasid piduliku lõunasöögi Tema Majesteet kuninganna Margrethe II ja Tema Kuninglik Kõrgus prints Henrik. Amalienborgis Christian VII palees toimunud lõunasöögil kõneldi Eesti ja Taani kultuurisuhetest. President Rüütel kutsus kuninganna Margrethe II, kes on pälvinud kunstnikuna rahvusvahelise tunnustuse, esinema oma töödega ka Eestis.

Kohtumisel peaminister Anders Fogh Rasmusseniga viimase Marienborgi residentsis käsitleti Eesti ja Taani vaheliste suhete erinevaid aspekte. Peaminister Rasmusseni sõnul täitus Balti riikide Euroopa Liidu ja NATO liikmeks saamisega üks Taani viimase 15 aasta välispoliitilisi võtme-eesmärke. Vabariigi President tänas Taanit seni Eestile osutatud toetuse eest, märkides, et Eesti reformid on olulisel määral olnud edukad just Taanilt ja teistelt riikidelt saadud abile.

Taani peaminister tutvustas ka oma seisukohti eile Hamburgis toimunud Läänemere arengufoorumil peetud ettekandest. Vabariigi President tutvustas nendega seonduvaid arenguprotsesse Eestis - ühise Balti energiasüsteemi loomist, transpordivõrgu arendamist ja tegevust Läänemere kaitsel. Käsitledes Euroopa Liidu naabrite poliitika raames ka Euroopa Liidu suhteid Venemaaga, avaldati ühiselt lootust, et novembris toimuval Euroopa Liidu ja Venemaa tippkohtumisel jõutakse ühise lähenemise abil koostööle täpsema sisu andva tegevuskavani.

Vabariigi President ja proua Rüütel külastasid veel Middelgrundeni tuuleparki, mis asub Kopenhaageni lähedal keset merd. President Rüütli sõnul on tuuleenergia kasutamine üks perspektiivikamaid valdkondi edaspidises Eesti ja Taani majanduskoostöös. Taani väga kõrge efektiivsusega energiasektoris on praegu taastuvenergia osakaal 25%. Veel nimetas Eesti riigipea kahe riigi võimalikku ühistegevust kasvuhoonegaaside vähendamisel ning regionaalsel tasandil juba toimuvat koostööd mereohutuse valdkonnas.

Proua Ingrid Rüütel külastas eriprogrammi raames Taani Rahvusmuuseumi, kus tutvus väljapanekuga ajalooperioodist 1660-2000. Samuti külastas proua Rüütel Taani Vabaõhumuuseumis toimunud taani rahvatantsurühma esinemist. Kopenhaageni Ülikoolis pidas proua Ingrid Rüütel loengu "Kultuur ja rahvuslik identiteet postmodernses ühiskonnas: Eesti kogemus" ning osales seejärel toimunud vestlusringis.

Vabariigi Presidenti saadab amelikul visiidil ka 20-liikmeline äridelegatsioon, mida juhib Eesti Kaubandus- ja Tööstuskoja juhatuse esimees Toomas Luman. Eile tutvus äridelegatsioon Taani Tööstuse Keskliidus Taani ekspordiga Ida-Euroopa suunal. Täna osalesid äridelegatsiooni liikmed seminaril Taani Kaubandus-Tööstuskojas ning viibisid mitmesugustel ärikohtumistel. Homme osaleb Eesti äridelegatsioon seminaril Odense Kaubandus-Tööstuskojas ning külastab Roskilde linna.

Täna õhtul külastab president Rüütel koos abikaasaga veel vanamuusikaansambli Hortus Musicus kontserti Taani Rahvusmuuseumis, mille järel toimub sealsamas Eesti suursaadiku Taavi Toomi vastuvõtt Vabariigi Presidendi ja proua Ingrid Rüütli auks.

Homme külastab president Rüütel Odense linna, avab seal äriseminari ja Eesti aukonsulaadi ning tutvub Lindø laevaehitustehasega. Riigipea saabub ametlikult visiidilt tagasi Eestisse kolmapäeval, 15. septembril.


Presidendi kantselei avalike suhete talitus
Kadriorus 14. septembril 2004


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee