In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President kõneles ESTO päevade avamisel Riias
27.06.2004


Presidendipaar tutvus eesti sepa rändtöökojaga Liivi platsilPresident Rüütel ja proua Ingrid Rüütel on visiidil Lätis seoses Riias toimuvate Ülemaailmsete Eesti Päevadega ESTO 2004.

Eile õhtul kohtus president Rüütel Läti Vabariigi presidendi Vaira Vike-Freiberga'ga. Riigipead tutvusid Vaal galerii korraldatud Välis-Eesti kunsti näitusega "Teel koju" Riia Suurgildi hoones ja viibisid Eesti Meestelaulu Seltsi üle-Eestilise poistekoori "Kalev" kontserdil.

Täna hommikul osalesid Vabariigi President ja proua Rüütel jumalateenistusel kontserdisaalis "Ave Sol" (endises Peeter-Pauli kirikus), kus enne Teist Maailmasõda tegutses eesti kogudus.

Proua Ingrid Rüütel avas seejärel Eesti Rahva Muuseumi Sõprade Seltsi poolt korraldatud näitused "Eesti ehted" ja "Eesti rahvarõivas kui sümbol" Läti Ajaloomuuseumis. Presidendipaar külastas ka Toomkiriku platsi, kus magusasõpru rõõmustab ESTO raames "Kalevi" kommilaev.

Seejärel osalesid Vabariigi President ja proua Rüütel ESTO päevade avatseremoonial Riia Kongresside Maja ees, kus tervituskõnede kõrval esinesid eesti laulukoorid ja tantsurühmad mitmelt poolt maailmast.

Oma kõnes ESTO päevade avamisel kutsus Vabariigi President üles säilitama eesti seltside arhiive ja materjale - kirja panema oma lugusid ja elukogemust ning saatma need säilitamiseks Eesti Kirjandusmuuseumi Tartus. "Et ka aastate pärast oleks meil, millest õppida ning kogemus, millest ammutada jõudu," lisas president Rüütel.

Vabariigi President kõneles ka Eesti lipu hoidmisest ning eesti kultuuripärandi säilitamisest kodumaast kaugemal. "Meie tänu kuulub teile, kes te hoidsite paguluses alal eestlust ja eesti kultuuri. Seda ei olnud kindlasti kerge teha, kuid kindel usk ja veenudmus kunagi koju jõuda andsid teile jõudu ja tugevust," sõnas president Rüütel.

Pärast avatseremooniat toimus kõigi piduliste rongkäik Vabaduse monumendi juurde, kuhu president Rüütel asetas lilled. Pidulised said seejärel jälgida sõjaväeorkestrite vigurmarssimist.

Proua Ingrid Rüütel avas pärastlõunal veel Suurgildi hoones Eesti Rahva Muuseumi Sõprade Seltsi poolt korraldatud näituse "Eesti rahvuslikud käsitöö meistrikojad". Presidendipaar tutvus ka eesti sepa rändtöökojaga Liivi platsil.

Seejärel osalesid Vabariigi President ja proua Rüütel Riia Linnavalitsuses ESTO päevade puhul korraldatud linnapea Gundars Bojarsi vastuvõtul ning külastasid ka Eesti suursaatkonda Riias.

Õhtul viibib Eesti presidendipaar Läti Rahvusooperis ESTO päevade galakontserdil.

Vabariigi President osaleb ka homme hommikul ESTO päevadel Riias ning jõuab tagasi Eestisse homme pärastlõunal.


Presidendi kantselei avalike suhete talitus
Kadriorus 27. juunil 2004


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee