In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President kindral Johan Laidoneri ausamba avamisel 22. juunil 2004 Viljandis
22.06.2004


Head kaasmaalased!

Kindral Johan Laidoner on öelnud, et riikliku elujulguse oleme me pärinud Vabadussõjalt. Just julguse, usu ja tahtejõuga võitiski Eesti Vabadussõja. Julgusega loota parimat ka võimatuna näivas olukorras; usuga Eesti suutlikkusse ning tahtega oma elu iseseisvalt korraldada. Meie rahva julgus, usk ja tahe kasvasid Vabadussõja võitlustes ja võitudes.

Eestlased ei olnud sajandeid oma armeega oma ideede ja maa eest võidelnud. Seepärast oli ka julgust ja usku 1918. aastal veel napilt. Oma tegevuse, autoriteedi ja eeskujuga saavutas aga ülemjuhataja Johan Laidoner esmapilgul võimatut. Ta suutis sisendada usku mitte ainult armeele, vaid kogu Eestile. Tulemuseks oli võit, mis kindlustas meie rahvale oma riigi. Seepärast on igati sümboolne, et ausammas kindral Laidonerile avatakse vahetult enne Võnnu lahingu 85. aastapäeva.

Eesti sõjaväe ülemjuhatajana Johan Laidoner mitte üksnes korraldas ja juhtis vastupanu vaenlasele. Ta ka õpetas eesti rahvast oma iseseisvust hindama. Kindral Laidoner ühendas oma tegevuses isamaa-armastuse ja teotahte ning suutis selleks innustada ka teisi. Selle eest on Eesti talle igavesti tänulik.

Vabadussõda andis meile ka rahvusvahelise koostöö kogemuse ning õpetas hindama selle vajalikkust riigi kindlustamiseks. Ülemjuhataja Laidoner oli siingi eeskujuks. Tema tegevus koostöö arendamisel oli ülioluline noorele ja seda enam sõtta haaratud riigile. Tänaseks oleme omandanud rohkesti kogemusi koostööst nii üksikute riikide kui nende ühendustega. Mõistame nüüdseks ka paremini niisuguse koostöö tähtsust ning oleme seda kinnitanud nii Euroopa Liidu kui NATO-ga liitudes.

Kindral Laidoneri kuju püstitamiseks tegi annetusi ligi 1500 eraisikut ning 600 asutust ja organisatsiooni üle Eesti. See oli nendepoolne austusavaldus nii Vabadussõja kangelasele kui kõigile Eesti iseseisvuse eest võidelnutele. Tänan teid!


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee