In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President parimate koolilõpetajate vastuvõtul 21. juunil 2004 Kadriorus
21.06.2004


Head noored!

Juba aastaid on Eesti parimad koolilõpetajad külastanud Kadriorgu just pööripäeva paiku. See on kena ja igati sümboolne tava. Just nüüd, kui kevadine värskus annab teed suvisele küpsusele, saate te kätte oma küpsustunnistuse. Ajal, mil päike käib kõrgelt ja põhjamaine päev ei taha ega taha lõppeda, tunnete endale selle päikese all avanevat piiramatult võimalusi. Nii see ongi! Ja teie küpsust näitab oskus valikuid teha.

Küllap põlete juba ammugi soovist tõestada valmisolekut iseseisvaks eluks ja sellega kaasnevaks vastutuseks. Teie põlvkond on selleks tegelikult hästi valmis, nagu mul on olnud võimalus veenduda mitmetel kohtumistel teie eakaaslastega.

Mõni päev tagasi istusime siinsamas Kadriorus vestlusringis noorte ajaloohuvilistega. Hämmastava küpsuse ja siira veendumusega kõnelesid nad vajadusest tunda põhjalikult oma rahva minevikku ja iseenda juuri. Need noored väljendasid kindlat usku eestlusse ning meie kultuuri kestmisse. Minul vanema põlvkonna esindajana oli sellest siiralt hea meel.

Ma usun, et teie mõtlete niisamuti. Ning seetõttu annan suure rahuldustundega teile mõne hetke pärast üle raamatu Eesti lipust - omariikluse ja rahvusluse sümbolist. Teen seda kahekordse rõõmuga, sest just hiljuti, 4. juunil tähistasime Eesti lipu 120. aastapäeva.

Oma lipu tähendus on meile Euroopa Liidu värskete kodanikena küllap senisest veelgi sügavam. See sümboliseerib ühe väikese tubli rahva saavutusi, aga ka lootusi ja isamaa-armastust. Kui satute täiendama oma haridust mistahes riiki Euroopas või mujal maailmas, toob sinimustvalge värvikombinatsiooni märkamine teile kindlasti meelde kodu.

Tahtsingi rääkida haridustee jätkamisest väljaspool Eestit. See on teie põlvkonna võimalus, mida paljud kindlasti ka kasutavad. See on ühtlasi väikerahva üks eduvõimalusi - õppida teistelt ja saada seeläbi suuremaks vaimult, nagu kutsus oma rahvast üles Jakob Hurt. Seepärast õppigem ja koos sellega ka kasvagem oma rahva ja iseenda rõõmuks! Hoidkem avatuna nii oma silmad kui süda, et paremini mõista maailma enda ümber ning tunda ära head ja kurja.

Ent pidagem meeles sedagi, et kui teie panete suuri lootusi võimalusele maailmas ringi käia, siis veel rohkem oodatakse teilt. Te olete otsekui Eesti visiitkaart - teie järgi kujundatakse arvamust meie rahvast ja maast. Kuid see pole veel kaugeltki kõik. Mitte ainult teie lähedased, vaid ka Eesti ootab teilt suuri tegusid. Valmistuge siis selleks ja täitke need ootused! Soovin teile edu!


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee