In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President parimate kõrgkoolilõpetajate vastuvõtul 21. juunil 2004 Kadriorus
21.06.2004


Armsad noored!

Elate praegu oma võimaluste tipphetkel. Verivärske haritlaseliit on alati kandnud nooruslikku idealismi ja pretensioonikust, tänu millele on isegi ebareaalsena tundunud ideed leidnud tihti hiilgava teostuse.

Nooruslikult julgete, tihti isegi riskantsete mõteteta jäänuks nii mõnigi maailma muutnud avastus tegemata ja sündmus toimumata. Noorharitlased on suunanud nii teaduse, kultuuri kui riikide arengut. Mõte Eesti riiklusestki pärineb noortelt haritlastelt. Nemad andsid meie rahvale ka sinimustvalge lipu, mille 120. aastapäeva hiljuti tähistasime.

Tänases maailmas ei ole haridus üksnes võimalus, see on ka vajadus. Teadmised on muutunud vältimatuks eeltingimuseks nii kiiresti muutuva elukeskkonna mõistmiseks kui ka selles toimetulemiseks.

Samas on kaasaegne haridus pikaajaline investeering. Ühe väikese rahva toimetuleku jaoks peab see olema ka prioriteetne investeerimisvaldkond. Usutavasti saab see tõdemus nüüd, mil oleme osalised Euroopa avatud tööturul, Eestis üha valdavamaks.

On igivana küsimus, kas otsida rahulolu ja tasakaalu iseendas või materiaalses maailmas meie ümber. Sama küsimuse võib sõnastada ka teisiti: kas olla või omada? Sellele küsimusele vastates võib silmas pidada maist varandust, naudinguid, samuti tunnustust ja karjääri. Aga võib rääkida ka tarkusest ja selleni jõudmise teedest, mille seas on ülimaks vana Hiina tarkuse kohaselt mõtlemine.

Küllap võib nii arutledes jõuda peatselt tõdemuseni, et hariduse käsitlemine omandatud valmistõdedena oleks liiga kitsas ja pealiskaudne. Nii nagu erinevad ka teabe valdamine ja tõeline teadmine - jõudmine asjade olemuse ja nähtuste põhjusteni.

Et tunda end tõeliselt harituna, peaksime püüdlema oskuse poole olemasolevat teadmist loovalt edasi arendada. Soovin, et tunneksite endas vajadust kasutada just seda teed, jõudmaks tõelise teadmiseni. Isegi kui tee on pikk ja käänuline ning viib teid mõneks ajaks kodust kaugele, ärge jätke jonni, püüdmaks saavutada isegi võimatut.

Head noored! Ükskõik kui kutsuvalt lahti on teie ees kõik teed, teadke - Eesti vajab teie nooruslikku entusiasmi ja loovat tarkust. Rakendage seda iseenda ja oma rahva õnneks!


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee