In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President on ametlikul visiidil Kasahstanis
02.06.2004


President Arnold Rüütel kohtus Kasahstani Vabariigi presidendi Nursultan NazarbajevigaPresident Arnold Rüütel kohtus täna Kasahstani Vabariigi presidendi Nursultan Nazarbajeviga. Kohtumisel arutati võimalusi Eesti ja Kasahstani vaheliste suhete arendamiseks.

President Rüütel tõi perspektiivsete koostöövaldkondadena välja majanduse, eelkõige transiidisektoris ja ehitusmaterjalitööstuses, aga ka kultuuri- ja turismisidemed. Kõneldi ka koostöövajadusest seoses kaasaegse terrorismiohuga. Eesti riigipea toonitas ka, et kui kõigis SRÜ riikides, sealhulgas Venemaal, toimiks rahvusvaheliselt aktsepteeritav transpordi- ja tollipoliitika, oleks see kõigi riikide huvides, Euroopa Liidust kuni Hiinani.

Oma töövaldkondi tutvustasid lühidalt siseminister Margus Leivo, kultuuriminister Urmas Paet ja Eesti Panga president Vahur Kraft, riigisekretär Heiki Loot tutvustas Eesti e-riigi projekte ja praktikat.

Kasahstani presidendi sõnul annab Eesti riigipea visiit kahe riigi suhete arengusse uue tugeva impulsi. President Nazarbajev rõhutas Kasahstani huvi kaubavahetuse elavdamise vastu Eestiga ning Eesti kaudu ka teiste Põhja-Euroopa riikidega. Kasahstani riigipea meenutas ka oma visiiti Eestisse 1994. aastal, mille kestel oli tal võimalus tutvuda Eesti sadamate potentsiaaliga.

Samuti andis president Nazarbajev ülevaate mitmetest reformidest, mida riigis ellu viiakse nii üldise majanduskasvu saavutamiseks kui ka eraldi näiteks elamuehituses.

Pärast delegatsioonide läbirääkimisi toimunud tseremoonial kirjutasid Eesti ministrid koos oma Kasahstani kolleegidega alla riikidevahelistele lepingutele. Siseminister Margus Leivo allkirjastas organiseeritud kuritegevuse ja muude kuriteovormide vastu võitlemise koostöö kokkuleppe, kultuuriminister Urmas Paet allkirjastas kultuuri- ja humanitaarkoostöö kokkuleppe.

Pärast pressikonverentsi esitles E-Akadeemia esindaja Ivar Tallo Kasahstani delegatsioonile Eesti erinevaid infoühiskonna arenguprojekte (ID-kaart, "Külatee", "Vaata Maailma", e-seadusandlus, e-valitsus jne), mille vastu president Nazarbajev tundis elavat huvi.

Vabariigi President avaldas heameelt, et teda saadab visiidil rekordiliselt suur äridelegatsioon, 35 inimest. Eesti-Kasahstani ärifoorumil esinedes ütles Eesti riigipea, et selline elav huvi loob tulevaseks koostööks kahtlemata head eeldused.

President Arnold Rüütel tutvub Astana linna generaalplaanigaEile tutvus president Rüütel Kasahstani pealinna Astana generaalplaaniga ning külastas vaatetorni Baiterek stepitasandikul asuva linna keskel. Selle torni kõrgus - 97 meetrit - sümboliseerib Astana arengus 1997. aastal alanud mastaapset ehitusperioodi seoses pealinna ületoomisega Almatõ'st Astana'sse.

Vabariigi Presidendi visiit Kasahstani jätkub homme Almatõ linnas, kus president kohtub linnapeaga, osaleb äriseminaril ja külastab suusakeskust "Tšimbulak". President Rüütel jõuab Kasahstanist tagasi Eestisse homme hilisõhtul.


Presidendi kantselei avalike suhete talitus
Kadriorus 2. juunil 2004


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee