In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President on riigivisiidil Rumeenias
23.10.2003


Pidulik vastuvõtutseremoonia Cotroceni palee ees. Rumeenia president Ion Iliescu ja president Arnold RüütelRumeenias riigivisiiti alustanud president Arnold Rüütel arutas täna president Ion Iliescuga Eesti ja Rumeenia sidemete tihendamise teid.

Presidentide pidulikule kohtumistseremooniale Bukarestis Cotroceni palee ees järgnes nende jutuajamine presidendilossis. Riigipead kõnelesid Eesti ja Rumeenia kahepoolsetest suhetest ning regionaalsest koostööst nii Balkanil kui Läänemere ääres. Ühistes huvides peeti vajalikuks ka regioonidevahelist suhtlemist põhja-lõuna teljel. President Rüütli ideele pikendada Via Baltica ja Rail Baltica tulevikus Musta mereni avaldas Rumeenia president toetust. "Kaasaegsed logistilised lahendused on tulevase arengu mootoriks," nentis Vabariigi President.

Kui seni on Eesti-Rumeenia majanduskontaktid väga tagasihoidlikud, siis Eesti riigipea sõnul on teda visiidil saatva äridelegatsiooni liikmetel huvi ärisuhete vastu Rumeeniaga. Rääkides majandus- ja julgeolekuruumi laienemisest Euroopas, pidasid presidendid vajalikuks riikide vastastikust toetust ning mitmekülgset tihedat suhtlemist rahvaste vahel. President Rüütel avaldas lootust, et peatselt võib Eesti tervitada Rumeeniat oma partnerina Euroopa Liidus.

President Iliescu tutvustas Rumeenias toimunud ja käimasolevaid reforme majanduses ning kavandatavaid muudatusi põhiseaduses eesmärgiga olla osaliseks Euroopa Liidu laienemise järgmises ringis.

Rumeenia president võttis vastu kutse külastada Eestit.

Kohtumise lõpul kirjutati alla kolmele Eesti ja Rumeenia vahelisele lepingule: viisavabaduse, isikute tagasivõtmise ja topeltmaksustamise vältimise lepingule.

Rumeenia riigipea andis seejärel Vabariigi Presidendile üle Rumeenia Tähe keti, Eesti president Rumeenia presidendile Maarjamaa Risti keti.

Presidenti saatva ametliku delegatsiooni liikmetel olid kohtumised oma Rumeenia kolleegidega. Põllumajandusminister Tiit Tammsaar arutas minister Ilie Sârbuga ühinemist Euroopa Liiduga ning koostöövõimalusi põllumajanduse ja kaubanduse alal praegu ja tulevases Euroopa Liidus. Rumeenia elanikest enam kui 40 protsenti on hõivatud põllumajanduses. Eesti Panga president Vahur Kraft kohtus Rumeenia Rahvuspanga presidendi Mugur Isărescuga.

Täna hommikupoolikul külastas Vabariigi President Rumeenia üht vanimat, Bukaresti Põllumajandusülikooli, kus rektor prof Ioan Nicolae Alecu tutvustas kooli ja riigi põllumajanduse arengusuundi. President andis õppejõududele ja tudengitele ülevaate Eesti maaelust ja vastas küsimustele.

Seejärel tutvusid president ja proua Ingrid Rüütel talupojamuuseumi ekspositsiooniga. Ingrid Rüütlil oli vestlus oma kolleegide, rahvamuusikateadlastega.

Õhtupoolikul kohtub Eesti riigipea Rumeenia parlamendis Senati esimehe Nicolae Vacaroiuga ja Esindajatekoja spiikri Valer Dorneanuga.


Presidendi kantselei
Bukarestis 23. oktoobril 2003


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee