In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President Kodukaunistamise auhindade üleandmisel Haljalas 24. augstil 2003
24.08.2003


Armas rahvas!
Austatud maavanemad!

Meil kõigil on oma kodu. Mida vanemaks me saame, seda helgemaks muutub mälestus meie lapsepõlvekodust. Meid liigutab väga, kui mõtleme sellele. Tugev ja turvaline kodu ei sünni iseenesest. Korras, puhas ja kaunis eluase nõuab aega, hoolt ja armastust. Kui kodu on tugev sisemiselt, on ta kaunis ka väliselt. Need asjad käivad koos. Kuidas seda hinnata? Kas ei jää siin sõnadest puudu? Kodu - see on rohkem veel kui sõna selgeks teeb.

Minu jaoks on suur au seista täna siin teie ees ja anda üle kodukaunistamise aastaauhinnad. Uskuge - seda valikut on olnud raske teha. Öeldakse ju: sulle ei meeldi - aga võta minu silmad ja vaata!

Me ei ole kutsunud üles oma maju ja kortereid remontima, vaid muutma oma suhtumist maasse, sellesse, mis meid ümbritseb. Eestlased on põline maarahvas. Eestlaste künnipõllundus on väga iidne. Vanimad tunnismärgid sellest asuvad Rebalas, sellesama Tallinn - Narva maantee ääres ja veel mitmel pool Eestis. Meie kauged esivanemad tahtsid olla paiksed - see maa oli nende kodu.

Ja nüüd, mil seisab ees valik, kas tahame kuuluda Euroopa riikide hulka või jääda omapäi, keegi ei tule tegema meie eest tööd, mis on meie endi kohus. Mitte kellegi kaela ei ole veeretada hoolitsust oma maa eest. Sellepärast tänan teid väga, et olete võtnud selle töö enda kanda. Nii ehitame oma riigi veelgi tugevamaks. Nii muutub iga inimene paremaks. Ilma kodutundeta jääme kodutuks. Kas sellest tulenebki soov minna maailma olematut õnne otsima ja hirm kaotada oma rahvuslik identiteet?

Tuletagem meede Koidulat. Temale oli tähtis see, et kodu juurde kuulub alati ka aed. Aed võib olla imetilluke. Betti Alveril oli Tähtveres kõigest paar peenart. Kuid tal oli alati rohkesti lilli ja ta rõõmustas igal kevadel, kui rändlinnud tulid tagasi ning leidsid üles tema kodu Koidula tänavas. Kodu on inimlik väärtus. Kodu ühendab põlvkondi.

Armsad kuulajad!

Tänan teid selle eest, et olete oma maad armastanud. Tänan teid selle eest, et olete oma riiki kalliks pidanud. Tänan teid selle silmailu eest, mida teie kaunid kodud, aiad ja imelised lillepeenrad on meile kõigile andnud.

Ilus kodu on iseseisvuse alus, kodu on kindel vabadus.

Tänan teid!


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee