In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President parimate koolilõpetajate vastuvõtul 20. juunil 2003 Kadriorus
20.06.2003


Head koolilõpetajad!

Mul on väga hea meel, et Eestis on palju teiesuguseid säravaid ja edasipüüdlikke noori inimesi. Rõõmu teeb seegi, kui meie riik püüab parimal moel vastata teie õpihimule ja aidata noortel annetel end teostada.

Eriti õnnelik olen aga selle üle, et teie olete saanud oma koolihariduse iseseisvas Eestis. See avab teile mõõtmatult avaramaid valikuvõimalusi, kui oli kasutada kas või teie vanematel. Usun, et oskate seda hinnata. Nagu sedagi, et lähedased on koos teiega ja osaliselt ka teie pärast üle elanud hulk keerukusi, mida ühes ülesehitatavas riigis paratamatult ette tuleb.

Küllap nõustute minuga - ei ole head ilma halvata. Tuleb tõsiselt pingutada ja paljustki loobuda, et läheneda ihaldatud eesmärgile. Kindlasti on nii olnud ka teie haridusteel, kus olete nüüd jõudnud ühe olulise verstapostini. Ja näete enda ees veel tervet hulka tähiseid, milleni samuti ihkate välja jõuda. Seejuures on teil kiire, sest kogu maailm tõttab. Pealegi on tuntud tõde, et ka paigal püsimiseks tuleb üha edasi liikuda. Ent seejuures on tark teada, kuhu ja milleks liikuda.

Juba ammu enne meid on jõutud tõdemuseni, et inimese väärtust ei tule hinnata tema annete järgi, vaid selle järgi, kuidas ta oma andeid kasutab. Teie asute praegu oma võimete kasutamiseks parimal stardipositsioonil ja õnneks on teie päralt ka palju valikuvõimalusi. Kui arvate neid leidvat kodust kaugemal, siis tahan uskuda, et side oma juurtega jääb teil ikka. Juurelt lõigatud taim närbub kiiresti, nõnda on seadnud loodus.

Armsad noored!

Paljude tarkuste seas võtsite küllap oma koolikursusest kaasa rahvakirjanik Tammsaare õpetussõnad armastuse leidmise võimalusest. Nagu mäletate, tuleb selleks tööd teha. Võin teile oma kogemusest kinnitada, et olgu siis kõneks armastus teise inimese, oma eriala või ka isamaa vastu, vaev selle leidmise ja ka hoidmise nimel tasub end kuhjaga ära. Seepärast koguge maailmast kokku nii palju väärtuslikku, kui vähegi kanda ja kasutada jaksate, ning pakkuge sellest osa saamise võimalust ka oma lähedastele ja rahvale.

Soovin teile õnne ja edu!


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee