In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President parimate kõrgkoolilõpetajate vastuvõtul 20. juunil 2003 Kadriorus
20.06.2003


Kallid noored!

Teiega suve hakul siin Eestimaa kaunimas barokkehitises kohtuda on suur rõõm. Ehk panite tähele, kuidas aja kulg siin otsekui seiskub, võimaldades nii märgata peenemaidki nüansse, mis argipäevas kipuvad paraku kaotsi minema. Sellesse lossi talletunud rikkus juhib mõtte inimeses peituvale varandusele. Ja seejuures ei pea ma silmas üksnes sajanditetaguste loojate andeid, vaid ka inimesi meie endi seast.

Küllap olete teie nagu minagi üllatunud Ernest Hemingway tähelepanekust, et igas maailma sadamas võib kohata eestlast. Väga väikese rahva esindajana võiksime selle tõdemuse ehk kahtluse allagi seada, aga rohkem siiski paljunäinud kirjaniku väite paikapidavuse põhjuste üle mõtiskleda.

Eesti rahvas, nagu ka meie maa, on küll väike, aga see pole meid kunagi takistanud oma unistusi teostamast. Mõni päev tagasi saime Euroopa südames Berliinis ühel õhtul kokku viie noore inimesega. Osa neist oli saabunud Saksamaale kõrgharidust omandama, osa juba teadustööd tegema.

Selle imetoreda kohtumise jooksul tundsin rohkem kui üks kord, et minu vastas istuvad noored teadlased, kes viivad oma ala veel pika sammu võrra edasi. Ent mis mulle tol õhtul kõige enam rõõmu tegi - nad viivad edasi ka Eestit, sest need magistrandid ja doktorandid olid kindlad oma plaanis tulla stuudiumi lõppedes tagasi koju. Seda kuuldes tabasin end mõttelt, et Eesti pole nii väike, et ta meie andekatele noortele kitsaks jääks.

Armsad noored inimesed!

Küllap tunnete end seismas alles pika tee alguses ja mõtlete siia lossi talletatud väärtuste keskel iseenda veel avamata varalaekale. On kindlasti hea ja väljakutsuv tunda, et selle laeka võti on iseenda taskus.

Soovin teile palju õnne pikal teel ja rõõmu oma varanduse kasutamisest!


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee