In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi Presidendi, Riigikogu esimehe ja peaministri ühisavaldus leinapäeval 14. juunil 2003
13.06.2003


Head kaasmaalased!

Paljud kuriteod ei unune ega ka aegu. Kuuskümmend kaks aastat tagasi võeti oma kodudes kinni enam kui kümme tuhat Eesti inimest ja viidi loomavagunites Siberi tundmatusse. See ei olnud vägivallarežiimi esimene ega viimane kuritegu. Aastate jooksul küüditati ja arreteeriti okupeeritud Eestis kümneid tuhandeid inimesi. 14. juunil mälestame neid kõiki.

Kui unustaksime toonased kuriteod, kaotaksime oma vabaduse aate, mille vastu seesama terror oli suunatud. Totalitaarsus ja hirm aga taganevad demokraatlike tavade ja institutsioonide kindlustudes, vaba sõna ja teo levides. Nii ei ole me enam üksi ka oma kaotusevalus. Täna ongi muutunud Euroopa ühiseks väärtuseks rahvusvahelise õiguse normid, mida kunagised okupandid nii räigelt eirasid.

Meil on aga ohvrite mälestuseks veel palju teha. Seda ka veel siis, kui 27. juunil avatakse Tallinnas okupatsioonide muuseum, mis meenutab meile endile, aga kõige enam meie lastele ja külalistele, milliseid ränki aegu oleme oma ajaloos läbinud. Ent taastada tuleb ka Eesti sõjameeste mälestuskirik Toril. Samuti ei ole 85-aastane Eesti Vabariik veel püstitanud mälestusmärki oma rahva iseseisvuse eest võidelnute, kannatanute ja langenute auks.

Me mälestame täna mehi, naisi ja lapsi, kes vägivaldselt lahutati oma lähedastest, kodust ja isamaast - ilma lootuseta kunagi tagasi pöörduda. Mälestame neid, kelle viimne puhkepaik on võõras mullas.Arnold Rüütel
Vabariigi President

Ene Ergma
Riigikogu esimees

Juhan Parts
Peaminister


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee