In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President kohtus Suurbritannia lordkantsleriga
22.05.2003


Vabariigi President kohtus Suurbritannia lordkantsleri lord Irvine of Lairg'igaVabariigi President kohtus täna Suurbritannia lordkantsleri lord Irvine of Lairg'iga. Kõne all olid muuhulgas Eesti ja Suurbritannia kahepoolsed suhted, Eesti põllumajandus ning Eesti peatne liitumine Euroopa Liiduga.

President Rüütel avaldas heameelt, et Suurbritannia on Eestit läbi aastakümnete toetanud-seda nii vabadussõjas kui ka taasiseseisvumisel ning Eesti liitumisel Euroopa Liidu ja NATO-ga.

Lord Irvine tundis huvi, kuidas võiks mõjuda Eesti seni liberaalsele põllumajandusele liitumine Euroopa Liiduga ja sellega kaasnevad toetused. Vabariigi President kinnitas, et põllumajandustoetused mõjutavad suhtumist Euroopa Liitu kindlasti positiivselt ning leidis, et Eesti nišiks võiks olla mahepõllumajandus. Lordkantsleri sõnul plaanib ka Euroopa Liit tulevikus mahepõllundusele senisest suuremat rõhku panna.

Kohtumise käigus oli kõne all ka rahvusliku identiteedi säilimine Euroopa Liidus. Presidendt Rüütli sõnul on see mure Eestis olemas ning see on hea toitepinnas euroskeptikutele. Lordkantsler kinnitas, et Euroopas on väga palju riike, kelle näitel võib öelda, et muretsemiseks ei ole põhjust, Suurbritannia nende hulgas.

Vabariigi President avaldas arvamust, et Euroopa Liiduga liitumisel sõltub väga palju Euroopa tulevikukonvendi otsustest: me soovime, et Euroopa Liidus oleks tagatud suurte ja väikeste riikide võrdsus. Lordkantsler kinnitas, et Suurbritannia on veendunud, et iseseisvate liikmesriikide õigused Euroopa Liidus tuleb säilitada.

President Rüütel kohtus lordkantsleriga ka 2002. aasta töövisiidil Suurbritannias. Lordkantsler Irvine jääb Eestisse reede pärastlõunani ning kohtub ka Eesti peaministri, justiitsministri, õiguskantsleri ja Riigikogu esimehega. Suurbritannia lordkantsler on üheaegselt kohtute esimees, minister valitsuskabinetis ja Lordide koja spiiker.


Presidendi kantselei
Kadriorus 22. mail 2003


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee