In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Tartus kohtusid Balti riigipead
24.04.2003


Balti riikide presidente tervitas Tartu Raekojas linnapea Andrus AnsipTäna hommikul toimus Tartus Eesti, Läti ja Leedu presidentide tavapärane töökohtumine, mille põhiteemaks kujunes Balti riikide koostöö uutes tingimustes - Euroopa Liidu ja NATO liikmesriikidena.

Balti riigipead kinnitasid varem väljendatud ühiseid positsioone, sealhulgas seisukohta, et Euroopa Liit on võrdsete liikmesriikide ühendus, mille toimimises on oluline efektiivsus. Presidendid olid optimistlikud Euroopa Liiduga ühinemist otsustava rahvahääletuse postitiivse tulemuse osas.

Tänasel kohtumisel arutati veel suhete arendamist ja tulevast viisarežiimi Balti riikide naabritega, ennekõike Venemaaga, kes on ühtlasi Euroopa Liidu uuteks naabriteks.

Rääkides Balti riikide panusest maailma julgeoleku tagamisse, rõhutasid presidendid regioonisisest koostööd, ühiste kaitsestruktuuride arendamist nii piiriülese kuritegevuse ja terrorismi ohjeldamiseks kui ka NATO ühisoperatsioonides osalemiseks.

Majandussuhete arutelu keskendus infrastruktuuri arendamise vajadusele. Eesti riigipea märkis, et Via Baltica väljaehitamine on Balti riikide ühine huvi. See töö kulgeb presidendi hinnangul Balti riikides edukalt, pudelikaelaks on aga Poola. Seetõttu tegi president Rüütel ettepaneku arutada küsimust ka järgmisel Balti riigipeade kohtumisel ning samuti koos Poola presidendiga. Kõnelusi on kavas jätkata ka Leedu elektrisüsteemi ühendamise üle Eesti ja Lätiga.

Pärast töökohtumise lõppu tervitas Balti riikide presidente Tartu Raekojas linnapea Andrus Ansip. Seejärel külastasid presidendid Tartu Ülikooli ja peale lõunat Balti Kaitsekolledžit.


Presidendi kantselei
Tartus 24. aprillil 2003


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee