In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President on ringsõidul Tartumaal
11.02.2003


Täna hommikul algas president Arnold Rüütli ja proua Ingrid Rüütli kahepäevane töövisiit Tartu maakonnas.

Nõo valla piiril külalisi tervitanud Jaan Õunapuu kutsus riigipea Soone tallu tutvuma ühe edumeelsema tootjaga Tartumaal. President sai ülevaate Andres Tamme kõrge tootlikkusega farmist, kus keskmine piimatoodang aastas on küündinud 9400 kiloni lehma kohta. Sellist tulemust, mis võrreldav maailma tipptasemega, on põllumajandusdoktorist presidendi hinnangul võimalik saavutada üksnes siis, kui kogu majapidamine on läbimõeldult korraldatud ning töötajad mitmekülgse ettevalmistusega spetsialistid.

Nii Soone talus kui keskpäeval alanud kohtumisel Tartumaa põllumeestega oli jututeemaks vajadus ületada väike- ja suurtootjate vastasseis. Võõrustajate hinnangul kahjustab see mitte ainult tootjate, vaid maaelu huve tervikuna. President leidis, et Tartumaa annab head eeskuju üksmeele leidmisel maatootjate vahel ning see võiks olla ka üle-eestilise põllumajandustootjate ühenduse mudel. Nagu põllumehed ise lisasid, on üksmeele saavutamine möödapääsmatu liitumisel Euroopa Liiduga, kui mitme partnerorganisatsiooniga suhtlemine muutub keerukaks.

President tundis huvi, kuidas on tootjad valmis kasutama Euroopa Liidu toetuspakette ning kas euronõuetega suudetakse sammu pidada. Tartumaa põllumeeste hinnangul rakendatakse Eestis ülemääraseid nõudeid ja normatiive. Ühtlasi arvustasid tootjad olukorda, kus väikelaenude kättesaamatus pärsib maaelu arengut. Oluliseks peeti hoiu-laenuühistute tegevuse soodustamist.

Täna ennelõunal avas president Emajõe Ärikeskuses Euroopa Liitu tutvustava seminari Tartu maakonna ja linna vaimuelu-ja äriliidritele.

Pealelõunal külastasid riigipea ja Ingrid Rüütel Elva väikelastekodu, kus nad tunnustasid personali suurt pühendumist oma tööle.

Seejärel tutvus president Sangla turbatööstusega, mis täidab vastutusrikast sotsiaalset rolli mono-funktsionaalses Puhja asulas. Tööstuse juhtidega arutati tootmise uuendamise, alternatiivsete energiaallikate kasutamise ning elektri ja soojuse koostootmise võimalusi.

Vara vallas huvitus riigipea, kuidas AS Vinnal on suutnud kindlustada end turuga niisuguses spetsiifilises valdkonnas, nagu puidust ehitusdetailide tootmine.

Proua Rüütel külastas Luke lasteaeda, raamatukogu ja koduloomuuseumi Nõo vallas ning kohtus Puhja naisseltsiga.

Õhtul väisab riigipea Kolkjat ja Alatskivi lossi. Ringsõit Tartumaal jätkub homme.


Presidendi kantselei
Kadriorus 11. veebruaril 2003


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee