In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi Presidendi tervitus XIV rahvusvahelisele peakaplanite konverentsile
03.02.2003


Austatud konverentsist osavõtjad!
Ekstsellentsid!

Mul on hea meel tervitada teid Eesti Vabariigi pealinnas Tallinnas teie järjekordsel konverentsil, mille teema on tänases maailmas aga erakordselt tähtis: "Kaplanid ja terrorism".

Paar päeva tagasi tähistasime Eesti omariikluse seisukohalt väga olulist tähtpäeva - 83 aasta möödumist rahulepingu sõlmimisest meie ülikoolilinnas Tartus Eesti Vabariigi ja Nõukogude Venemaa vahel. Seda dokumenti peetakse meie riigi sünnidokumendiks.

Tänu Tartu rahule sai Eesti võimaluse üles ehitada oma riik ja luua tingimused väljakutsete vastuvõtmiseks, mida toonane maailm meile esitas. Neist väljakutsetest raskemad olid 1920-ndate lõpul alanud ülemaailmne majanduskriis ja 1930-ndatel aastatel maailmasõjaga lõppenud kommunismi ja fašismi ideoloogiline võidukäik.

Majanduskriisist väljus Eesti minimaalsete kaotustega, kuid kaotas oma riigi kahe suure ideoloogia vahel sõlmitud sobingu tõttu. Seepärast te mõistate, kui oluline on Eestile, et maailmas püsiks religioonide ja ideoloogiate vaheline dialoog ja rahu.

Suurimat ohtu tänasele maailmale kätkeb endas terrorism. Demokraatlik maailm ei tohiks jätta tegemata ühtegi sammu, mis seda ohtu vähendaks või hoopiski kõrvaldaks. Ajalugu on meile õpetanud, et ka kõige õilsama ideoloogia võib rakendada kurjuse vankri ette teenima inimlikku saamahimu ja kättemaksuiha.

Maailma suurte usundite üheks kandvaks ühissõnumiks on rahusõnum. Teie rolli, kes te oma kutsumuse ja igapäevase töö poolest kannate hoolt sõdurite hingehoiu eest, on selles kontekstis raske üle hinnata. Teilt oodatakse, et eesmärk, mille nimel armeed tegevusse astuvad, oleks mõtestatud ja õiglane. Soovin, et teie vaimusuurus ja hingejõud aitaks võimendada rahusõnumit ja valgustada tõde.


Arnold Rüütel

Kadriorus 3. veebruaril 2003


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee