In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

332. Riiklike autasude andmine
03.02.2003


Seoses Eesti Vabariigi 85. aastapäevaga annan riigile ja rahvale osutatud teenete tunnustamiseks silmapaistvatele teadlastele, haridus-, kultuuri- ja majandusinimestele, vabadusvõitlejatele, riigi- ja omavalitsustegelastele, kodanikuühiskonna, demokraatia ning rahvusvahelise koostöö arendajatele riiklikud autasud järgnevalt:

Maarjamaa Risti I klass

Esko Tapani Aho - Soome Vabariigi endine peaminister, Eesti taasiseseisvumise toetaja, Eesti-Soome suhete edendaja
Thomas J. Campbell - Ameerika Ühendriikide esindajatekoja endine liige, Balti riikide taasiseseisvumise toetaja
Garret Fitzgerald - Iirimaa endine peaminister, Eesti-Iiri suhete edendaja
Thomas Slade Gorton III - Ameerika Ühendriikide endine senaator, Balti riikide taasiseseisvumise toetaja
Hans Hækkerup - Taani endine kaitseminister, Eesti NATOga liitumise toetaja
Elisabeth Rehn - Soome endine kaitseminister, Eesti kaitseväe toetaja
Poul Holmskov Schlüter - Taani endine peaminister, Eesti taasiseseisvumise toetaja
Björn von Sydow - Rootsi Kuningriigi parlamendi esimees, Eesti-Rootsi kaitsealase koostöö arendaja


Maarjamaa Risti II klass

Gunilla Carlsson - Euroopa Parlamendi liige, Eesti raportöör
Julie Finley - Eesti NATOga liitumise toetaja Ameerika Ühendriikides
Doris Hertrampf - endine OSCE suursaadik Eestis
Thorsteinn Ingolfsson - Islandi alaline esindaja ÜRO juures, Eesti taasiseseisvumise toetaja
Bruce Jackson - Eesti NATOga liitumise toetaja Ameerika Ühendriikides
Aleksandr Jakovlev - poliitikategelane, akadeemik, Venemaa
Pertti Salolainen - diplomaat, Eesti-Soome suhete arendaja


Maarjamaa Risti III klass

Per Carlsen - Eesti - Taani ja Eesti-NATO suhete edendaja
Juri Ljubimov - Eesti -Vene kultuurisuhete edendaja
Erik Norberg - Rootsi riigiarhivaar, Eesti arhiivinduse edendaja
Māris Riekstiņš - Eesti-Läti suhete arendaja
Adolf Šapiro - lavastaja, Eesti lavakunsti edendaja, Venemaa


Maarjamaa Risti IV klass

Helmut Aurenz - Eesti-Saksa majanduskontaktide vahendaja, Eesti Vabariigi aukonsul Saksamaal
Andres Bereczki - Eesti-Ungari suhete edendaja, Eesti Vabariigi aukonsul Ungaris
Jan Brouwer - Eesti-Hollandi majandussuhete arendaja, Eesti aukonsul Hollandis
Simo Kärävä - Soome Sõjaveteranide Eesti Ühenduse loomise eestvedaja ja toetaja
Dietrich André Loeber - õigusteadlane, MRP lepingu ja baltisakslaste ümberasumise uurija
Franz M. Palla - Eesti-Austria majandussuhete arendaja


Maarjamaa Risti V klass

Garech Browne - Eesti-Iiri kultuurisuhete arendaja
Göran Collert - Eesti panganduse edendaja
Norton T. Dodge - majandusteadlane, Eesti kunsti tutvustaja Ameerika Ühendriikidesse
Karl Feldmeyer - ajakirjanik, Eesti NATOga liitumise toetaja
Imre Hegedüs - Eesti-Ungari majandus-, kultuuri- ja hõimusuhete arendaja
Peter Kyhn - Eesti-Taani suhete edendaja
Hans A. Pahl - Eesti-Saksa suhete edendaja, humanitaarabi vahendaja
José Manuel Milhazes Pinto - ajakirjanik, Eesti tutvustaja Portugalis
Roger-Pierre Turine - ajakirjanik, Eesti kunsti tutvustaja Belgias


Riigivapi II klass

Siim Kallas - peaminister, Eesti Panga endine president ja rahareformi korraldaja
Toomas Savi - Riigikogu esimees, Eesti parlamentarismi arendaja

Riigivapi III klass

Peeter Kreitzberg - Riigikogu esimehe asetäitja, Euroopa Tuleviku Konvendi liige
Rein Otsason - Eesti Panga endine president, Eesti rahareformi korraldaja


Riigivapi IV klass

Mihkel Hansen - poliitikategelane, eestluse hoidja Kanadas
Uno Heinla - kohalike omavalitsuste taastamise korraldaja, Valga endine maavanem
Ain Kiviorg - kohalike omavalitsuste taastamise korraldaja, Ida-Viru endine maavanem


Riigivapi V klass

Lembit Kolk - eestluse hoidja Kanadas


Valgetähe III klass

Mait Arvisto - haridustegelane, professor
Sergei Issakov - kirjandusteadlane, TÜ emeriitprofessor
Andres Keevallik - tehnikateadlane, Tallinna Tehnikaülikooli rektor
Lea Kivi - riigikohtunik
Aadu Luukas - ettevõtja, Eesti transiidisektori arendaja
Tiit Nuudi - spordijuht
Jüri Põld - riigikohtunik
Lilian Tamm-Vellerand - teatrikriitik ja -ajaloolane


Valgetähe IV klass

Mart Avarmaa - ettevõtja, maaelu edendaja
Hinge Brand - jurist, riigiametnik
Aleksandr Dulitšenko - filoloog, TÜ professor
Ivi Eenmaa - bibliograaf, Rahvusraamatukogu arendaja
Jüri Ehasalu - jurist, Eesti ajakirjanduse edendaja
Ülo Ennuste - majandusteadlane
Helve Hint - jurist, riigiametnik
Heino Jõgis - eestluse hoidja Ameerika Ühendriikides
Rein Jürgenson - informaatikateadlane, TTÜ professor
Jüri Kaljuvee - jurist, põhiseaduse ekspert
Tiit Kaps - keemiateadlane, TTÜ professor
Tarmo Kulmar - teoloog, TÜ professor
Ärni Kuusik - loodushoidja
Madis Kägu - kohtunik
Ants Käsper - ettevõtja
Rein Küttner - tehnikateadlane, TTÜ professor, akadeemik
Silvia Laidla - näitleja
Anu Laido - jurist, riigiametnik
Erich Loit - orkestrijuht
Kaja Lotman - bioloog, loodushoidja
Karin Luik - jurist, riigiametnik
Tõnu Mardo - Eesti tsiviillennunduse arendaja
Leo Moks - eestluse hoidja Rootsis
Ilmar Moss - kultuuritöötaja, laulu- ja tantsupidude korraldaja
Ilmar Mägraken - eestluse hoidja Austraalias
Talvi Märja - andragoog, TPÜ emeriitprofessor
Olev Oja - koorijuht, EMA professor
Lembit Ostrat - ehitusinsener
Jüri Poolak - omavalitsustegelane, kohaliku elu edendaja
Sven Potapov - audiitor, riigiametnik
Raivo Põldmaa - kultuuritegelane
Ott Raun - filoloog, kirjanik, publitsist
Ugo Reiljan - eestluse hoidja Venemaal
Endel Reinpõld - eestluse hoidja Ameerika Ühendriikides
Eldor Renter - teatrikunstnik
Kristiina Ross - keeleteadlane, tõlkija
Piret Saluri - tõlkija, riigiprotokolli arendaja
Urmas Selirand - arheoloog, kultuuritegelane
Heiki Sibul - jurist, riigiametnik
Vaike Siirus - riigiametnik
Aivar Soop - kohalike omavalitsuste arendaja
Aivar Sõerd - riigiametnik, maksupoliitika elluviija
Oolav Tamberg - agronoom, põllumajanduse edendaja
Peeter Tammistu - riigiametnik, konkurentsiameti töö arendaja
Enno Toomsalu - eestluse hoidja Ameerika Ühendriikides
Igor Tõnurist - etnoloog, folklorist
Tarmo Türkson - riigiametnik
Peeter Vaher - riigikohtunik
Tiiu Valm - bibliograaf, Rahvusraamatukogu arendaja
Daniel Vardja - Iisaku Muuseumi rajaja
Paul Vesterstein - ettevõtja, eestluse hoidja Ameerika Ühendriikides
Ahti Viilup - toiduainetööstuse edendaja
Ülo Vooglaid - kohaliku elu edendaja, TÜ Õigusinstituudi emeriitprofessor
Kai Võlli - riigiametnik, hariduse edendaja
Karl Õiger - tehnikateadlane, TTÜ professor


Valgetähe V klass

Eeva Ahven - keeleteadlane
Hans Allvee - jurist
Liisa-Ann Düüna - bibliograaf
Ahto Grahv - riigiametnik
Mare-Lee Hamer - pedagoog
Markus Hess - eestluse hoidja Kanadas
Jaak Hiisjärv - koolijuht, hariduselu edendaja
Erik Holm - eestluse hoidja Austraalias
Rein Joost - agronoom
Ants Jõgiste - arst-epidemioloog, riigiametnik
Ester Kindlam - keeletoimetaja
Hurma Kiviloo - kohtunik
Eenok Kornel - jurist, riigiametnik
Vaido Kraav - geograaf-hüdroloog, riigiametnik
Mati Kröönström - riigiametnik
Meelis Kukk - ettevõtluse arendaja
Ülo Kukk - õpetaja, hariduselu ja külaliikumise edendaja
Ilona Laaman - luuletaja ja tõlkija, Rootsi
Peeter Laurson - kultuuriarendaja
Elle Lees - loodushoidja, ajaloouurija
Väino Leok  - ettevõtja, motospordi arendaja
Olaf Leps - kultuuriedendaja
Eve Liblik - jurist, riigiametnik
Lauri Lindström - riigiametnik
Anatoli Ljutjuk - muinsuskaitsja
Toivo Luhats - rahvapilliõpetaja, pillimeister
Helga Lukas - sotsiaalpedagoog
Reet Marten-Sehr - eestluse hoidja Kanadas
Silvia Mellik - muusikapedagoog, dirigent
Linda Metsaorg - bioloog, pedagoog
Richard Morgen - ettevõtja, eestluse hoidja Ameerika Ühendriikides
Addold Mossin - eestluse hoidja Rootsis
Aivar Mäe - muusikapedagoog, koorijuht
Volli Mäeumbaed - koduloouurija
Ene Mänd - riigiametnik, sporditegelane
Enda Naaber - ajakirjanik, keskkonnahariduse edendaja
Arvo Ninn - kohaliku elu edendaja
Jaak Oja - jurist
Tiiu Ojala - ajalooõpetaja
Villu Ojassalu - spordipedagoog
Lemmi Oro - riigiametnik
Ivo Orro - riigiametnik
Juhan Paadam - lauluvõistluse Eurovisioon 2002 peaprodutsent
Kalju Palmoja - eestluse hoidja Austraalias
Jaan Palumets - hariduselu edendaja
Bruno Pao - mereajaloolane ja publitsist
Mati Parkja - kinomehaanik, kinokultuuri edendaja
Lauri Pastak - riigiametnik
Ly Pukspuu - õpetaja, hariduselu edendaja
Ülo Puustak - muinsuskaitsja
Mare Rand - teadusloolane
Eduard Raska - jurist, TÜ Õigusinstituudi õppejõud
Salme Raunam - metallikunstnik, emeriitprofessor
Sirje Rekkor - õpetaja
Märt Riisenberg - ettevõtja, omavalitsustegelane
Viivi Rohtla - õpetaja
Ainar Ruussaar - ajakirjanik
Taimi Saarma - omavalitsustegelane
Karin Saarsen-Karlstedt - kirjanik, ajakirjanik ja fotograaf, Rootsi
Sven-Allan Sagris - haridustegelane
Arthur Sepp - eestluse hoidja Inglismaal
Ants Soots - koorijuht, EMA õppejõud
Vello Sulakatko  - spordielu edendaja
Rein Söörd - jurist, riigiametnik
Maila Taimre - eestluse hoidja Austraalias
Jaan Tamm - muinsuskaitsja
Mari Tamm (Lill) - näitleja
Helve Tamvelius - pedagoog, kohaliku elu edendaja
Lembitu Tarang - looduskaitsja, metsanduse arendaja
Ilmar Teevet - ettevõtja, omavalitsustegelane
Jaan Tiivoja - looduskaitsja
Juta Tomberg Kurman - Eesti naisliikumise toetaja, Ameerika Ühendriigid
Jaan Trolla - sepakunsti traditsioonide arendaja
Oskar Tuvik - õpetaja, hariduselu edendaja
Erki Urva - ettevõtluse ja turismi arendaja
Toivo Veenre - kohaliku elu edendaja
Lembit Veermaa - kutsehariduse edendaja
Kaarin Veinbergs - kultuurielu edendaja
Ülo Vevers - omavalitsustegelane
Enn Voika - muinsuskaitsja
Jüri Voore - riigiametnik
Alfred Õunapuu - orkestrijuht, kultuurielu edendaja


Valgetähe medal

Helve Braun - kultuurielu edendaja
Walter Erkas - loodushoidja, Rootsi
Gustav Ilves - noorsootöö edendaja, Rootsi
Valdek Kangur - eestluse hoidja Austraalias
Tanni Kents - eestluse hoidja Kanadas
Aili Kiin - õpetaja
Raimo Kivistik - kultuurielu edendaja
Arvo Kuutok - talunik
Taivo Niitvägi - kultuurielu edendaja
Urve Leelo Põhi - noorsootöö edendaja, Ameerika Ühendriigid
Vaike Sarn - koorijuht
Venda Sõelsepp - luuletaja, vabadusvõitleja
William Tõnisson - eestluse edendaja Austraalias


Eesti Punase Risti II klass

Lembit Allikmets - farmakoloog, TÜ emeriitprofessor
Edvitar Leibur - arst, Tartu Ülikooli Kliinikumi stomatoloogiakliiniku juhataja


Eesti Punase Risti III klass

Tiina Freimann - Tartu Ülikooli Kliinikumi ülemõde, õenduse arendaja
Jaan Kirsipuu - jalgrattasportlane
Ülle Lember - ämmaemand
Toomas Sepp - kuulmispuuetega laste eestseisja
Vytautas Jonas Sirvydis - südamekirurg, professor, Leedu
Raimond Tamming - vereandja, veredoonorluse propageerija


Eesti Punase Risti IV klass

Jaan Krinal - Tšernobõli AEJ avarii tagajärgede likvideerija ja kannatanute eestseisja
Evald Kullamaa - kirurg
Endel-Eerik Maddison - vereandja
Riina Paat - terviseõpetuse ja tervislike eluviiside edendaja
Väino Rimm - päästeteenistuse töö korraldaja
Ivar Roots - farmakoloog, Saksamaa
Raik Saart - päästeteenistuse töö korraldaja
Helju Salumets - Eesti sõjavigastatute ja puudustkannatajate toetaja, Kanada
Jaan Tammsalu - kirikuõpetaja, kultuurielu edendaja
Enn Tasalain - tervisespordi edendaja
Pille Vaiksaar - pedagoog, psüühilise erivajadusega inimeste hoolekandesüsteemi edendaja


Eesti Punase Risti V klass

Aivar Allikivi - vereandja
Salme Elgas - meditsiiniõde, tervislike eluviiside edendaja
Tähte-Lehte Kaldmets - velsker-ämmaemand
Elsa Kittel - humanitaarabi vahendaja, Rootsi
Natalia Kolkova - elupäästja
Aarne Kõiv - maadlustreener
Leelo Küün - noortejuht
Mary Lindkvist - humanitaarabi vahendaja, Rootsi
Matti Linno - vereandja
Valeri Novikov - vereandja
Ain Saadvee - vereandja
Vjatšeslav Tšekan - vereandja
Endel Türi - arst
Jaan Voitka - vereandja


Eesti Punase Risti medal

Armin Vaino - elupäästja


Kotkaristi I klass

Jan Klenberg - Soome kaitseväe ülem 1990-1994, Eesti kaitseväe toetaja
Harald Kujat - NATO Sõjalise Komitee esimees, Eesti NATOga liitumise toetaja, Saksamaa
Joseph W. Ralston - NATO vägede ülemjuhtaja Euroopas, Eesti NATOga liitumise ettevalmistaja, Ameerika Ühendriigid


Kotkaristi II klass

Raimonds Graube - Läti kaitseväe ülem 1999-2003, Balti riikide kaitsealase koostöö arendaja, brigaadikindral
Jonas A. Kronkaitis - Leedu kaitseväe ülem, Balti riikide kaitsealase koostöö arendaja, kindralmajor


Kotkaristi III klass

William A.J. Mackie - Eesti kaitseväe juhataja nõunik 1993-1995, erukolonel, Ameerika Ühendriigid
Jüri Pihl - Kaitsepolitseiameti peadirektor
Thomas J. Smith - Ameerika Ühendriikide kaitseatašee Eestis 1992-1994, erukolonelleitnant


Kotkaristi IV klass

Alois Dietz - Eesti-Saksa kaitsealase koostöö arendaja, Saksamaa
Jüri Järveläinen - Viru Üksik-Jalaväepataljoni ülem, kolonelleitnant
Raul Kütt - riigiametnik, major
Aivo Põldsam - politseiametnik
Harry Tuul - Politseiameti peadirektor


Kotkaristi V klass

Harri Jõgi - sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Heino Järv - sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Imbi Kannike - politseiametnik
Ülo Kard - sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Harri Kask - sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Kalju Kukkur - sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Johannes Kuppar - sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Albert Kure - sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Aksel Kübar - sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
August Lamesoo - sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Eino Loigo - sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Arkadi Muuk - sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Evald Mäepalu - sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Uno Nigesen - sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Peeter Oissar - politseiametnik
Ilmar Parmas - sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Ilmar Pung - sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Mart Puusepp - Kaitseliidu malevapealik, kapten
Jaanus Randoja - sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Tõnu Reinup - piirivalve piirkonnaülem, kapten
Kalju Remmelgas - sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Meinhard Ruukholm - sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Oliver Tamsalu - sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Jaak Tarien - kaitseväe õhuseiredivisjoni staabiülem, BALTNETIi projektijuht 1999-2001, leitnant
Arnold Teras - sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Vello-Marcelli Tiido - piirivalveametnik, major
Hannes Toomsalu - kaitseväelane, major
Kaljo West - sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Enn Võidula - kaitseväelane, kaptenleitnant


Kotkaristi V klass mõõkadega

Ingvar Salk - kaitseväelane, kapten


Kotkaristi kuldrist

Margus Aruja - Eesti kaitseväe nõustaja 1994-1995, kolonel, Kanada
Wallace E. Downey - Eesti kaitseväe nõustaja, Ameerika Ühendriigid
Heino Kaljura - sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Priit Männik - politseiametnik
August Truuver - sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Lembit Võime - piirivalveametnik, major


Kotkaristi hõberist

Andres Anvelt - politseiametnik
Kerli-Katrin Hirv - piirivalveametnik, kapten
Paul Pett - sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Kaja Rodi - kriminalist


Kotkaristi raudrist

Andrus Gross - kaitseväelane, veebel
Siiri Pars - politseiametnik
Kärt Potter - kaitseväeametnik
Aapo Rammo - politseiametnik
Imre Õim - kaitseväelane, vanemveebel


Alus:
Eesti Vabariigi põhiseaduse § 78 p 15,
teenetemärkide seaduse § 9.


Arnold Rüütel


Avaldatud Riigi Teatajas 2003 Lisa, 17, 261


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee