In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Jätkub Vabariigi Presidendi riigivisiit Ukrainas
15.10.2002


President Arnold Rüütel alustas riigivisiidi teist päeva Ukrainas kohtumisega ülemraadas. Eesti riigipead tervitanud Ukraina parlamendi esimees Volodõmõr Lõtvõn andis ülevaate Ukraina ja ülemraada lähiaja eesmärkidest. Esiplaanile seatud eurointegratsiooni alal soovib Ukraina osa saada Eesti kogemustest, märkis spiiker Lõtvõn. Kohtumisel parlamendis, kus osalesid ka opositsiooniparteide esindajad, sai Eesti riigipea ülevaate Ukraina sisepoliitilistest arengutest. Nagu president Rüütel rõhutas, on Eesti väga huvitatud sellest, et demokraatlik keskkond regioonis üha laieneks.

Jutuajamisel ülemraadas jäi kõlama mõlemapoolne soov tugevdada parlamentide vahelist koostööd. Spiiker Lõtvõn ütles, et ülemraadas moodustatakse peatselt Eesti sõprusgrupp.

Täna hommikupoolikul toimus president Rüütlil ka kohtumine Ukraina peaministri Anatoli Kinahiga. Kõneluse põhiteemaks oli kahepoolsete suhete, ennekõike kaubavahetuse laiendamine. Ukraina peaminister märkis, et Ukraina soovib tihedaid kaubandussuhteid Eestiga ka pärast Euroopa Liidu laienemist. President Rüütel kinnitas Eesti samasugust huvi Ukraina vastu. Eesti riigipea rõhutas samuti inimestevaheliste ja kultuurikontaktide tähtsust riikide suhtlemises. Nii nagu eile president Kutšmaga kõneldes, märgiti ka täna mõlemalt poolt rahuldusega, et nii eesti kogukond Ukrainas kui ka 36 000 ukrainlast Eestis tunnevad end sama kindlalt kui kodus.

Kõneldes nii Eesti kui Ukraina tulevikust ja integreerumisest Euroopa Liiduga, ütles president Rüütel: "Demokraatlike väärtuste arendamiseks ühiskonnas ei saa säästa jõudu ega alahinnata koostööd riikide vahel."

Ennelõunal külastasid president Rüütel ja proua Ingrid Rüütel Ukraina Rahvuslikku Põllumajandusülikooli. Ukraina üks juhtivaid ülikoole omistas Eesti riigipeale audoktori nimetuse, misjärel president Rüütel esines suure auditooriumi ees loenguga põllumajandusteaduse rollist Eesti majanduse arengus.

Sellega lõppes president Arnold Rüütli ja proua Ingrid Rüütli riigivisiidi programm Kiievis ja nad lendasid edasi Odessasse. Kiievis avas proua Ingrid Rüütel Kiievi-Petseri kloostri galeriis Mall Nukke maalinäituse. Presidenti saatva ametliku delegatsiooni liikmetel toimusid jutuajamised oma kolleegidega: Liina Tõnisson kohtus Ukraina majandusministri O. Šlapakiga, Vahur Kraft Ukraina rahvuspanga presidendi V. Stelmahiga, Harry Hein Ukraina piirivalve komitee esimehe M. Lõtvõniga ja Andres Keevallik Ukraina Tehnikaülikooli rektori M. Zgurovskiga.


Presidendi kantselei pressiteenistus
Kadriorus 15. oktoobril 2002


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee