In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President kohtus Soome peaministriga
29.08.2002


President Arnold Rüütel arutas täna hommikul Kadriorus Soome peaministri Paavo Lipponeniga Eesti ja Soome suhete arendamise võimalusi.

Kahe maa suhetes, mis presidendi hinnangul on mitmekülgsed ja tõusvas joones arenenud, nägi riigipea siiski veel rohkesti reserve. Ta avaldas veendumust, et võimalusi lisandub koos Eesti majandusliku ja sotsiaalse edenemisega, samuti seoses liitumisega NATO ja Euroopa Liiduga. President tõi näiteks muudatused energeetikasektoris, kus Eesti avab Soome jt Euroopa Liidu riikide eeskujul mõne aasta pärast oma turu. See loob ka uusi eeldusi majanduslikult tasuvaks integratsiooniks ja regiooni turvalisust suurendavaks koostööks, märkis president.

Paavo Lipponen toetas seisukohta, et Eesti-Soome suhetes saabub uus aeg, kui koostööd hakatakse arendama Euroopa Liidu liikmesriikidena. Soome peaministri hinnangul soosivad kahe naabermaa tugevad küljed, millest ta Eesti puhul tõi esile võimsa sadama olemasolu, terve regiooni jaoks olulise logistilise keskuse rajamist Soome lahes.

Kohtumisel olid kõne all ka Eesti ja Soome suhted oma naabri Venemaaga. Nagu ütles peaminister Lipponen, on siin arenemas paljulubav kolmepoolne pragmaatiline koostöö. President Rüütli sõnul soovib ka Eesti heanaaberlikke ja vastastikku kasulikke suhteid kõigi oma naaberriikidega. Eesti riigipea lisas, et üksteise kogemuste kasutamine avardab kindlasti veelgi piiriülese koostöö võimalusi.

President Rüütel tänas kohtumise lõpul Soomet mitmekülgse ja tõhusa toetuse eest ennekõike Eesti ettevalmistustes liitumiseks Euroopa Liiduga, aga samuti julgeolekustruktuuride ja keskkonnakaitse arendamisel. "Kuid koostöö tihendamiseks on kindlasti veel hulk võimalusi, sest Eesti ja Soome läheduse norm ei ole kindlasti veel ületatud," kinnitas president Rüütel.


Presidendi kantselei pressiteenistus
Kadriorus 29. augustil 2002


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee