In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President kohtus Salzburgis Austria, Portugali, Läti ja Leedu presidendiga
27.07.2002


President Arnold Rüütel ja proua Ingrid Rüütel on Austrias, kus täna ennelõunal toimus Salzburgi muusikafestivalile saabunud viie riigipea kohtumine.

Austria, Portugali, Läti, Leedu ja Eesti presidendid keskendusid kohtumisel Euroopa tänastele ja tulevikuprobleemidele, mille lahendused sünnivad Eesti riigipea Arnold Rüütli sõnul üksnes väikeste ja suurte riikide koostöös. Kõne all oli võitlus kuritegevuse ja illegaalse migratsiooniga, avalikkuse teavitamise ja bürokraatia piiramise vajalikkus Euroopa Liidus, aga samuti suhete arendamine Venemaa ja Ukrainaga ning Kaliningradi elanike suhtlemine emamaaga Schengeni viisarežiimi laienedes Leedule.

Nii Austria president Thomas Klestil kui ka Portugali president Jorge Sampaio avaldasid tunnustust Balti riikide edusammudele, mis annavad tagatise nende riikide pääsemiseks lähiajal Euroopa Liitu ja NATO-sse. Kõneldes julgeolekuprobleemidest Euroopas, märkis Portugali president Jorge Sampaio, et üksnes kuritegevuse ja migratsiooniga võitlemisest pole abi. Selle asemel tuleb tema sõnul aidata riike, kust need probleemid lähtuvad.

Euroopa Liidu tulevikust rääkides leidsid riigipead, et kultuuri- ja majandusliku integratsiooni tingimustes peab säilima kultuuride ja traditsioonide mitmekesisus. Nagu ütlesid Eesti president Arnold Rüütel ja Leedu president Valdas Adamkus, on Euroopa Liitu püüdlevad väikesed rahvad mures oma rahvusliku identiteedi pärast tulevases ühenduses. President Rüütel rõhutas, et Euroopa Liidus peab süvenema arusaam vajadusest säilitada rahvaste identiteete. Samuti pidas riigipea oluliseks erineva suurusega riikide võrdset kohtlemist ja koostööd.

''Ajaloolst tuntud vastuolud suurte ja väikeste vahel pole veel kadunud, kuid meie võime näidata eeskuju, kuidas koos tegutseda,'' ütles president Rüütel.

Täna õhtupoolikul leiab aset Eesti ja Portugali riigipea kohtumine. Õhtul vaatavad presidendid ja nende saatjad Mozarti ooperit ''Don Giovann''. Tagasi Eestisse lendavad president Arnold Rüütel ja proua Ingrid Rüütel homme hommikul.


Presidendi kantselei pressiteenistus
Kadriorus 27. juulil 2002


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee