In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi Presidendi, Riigikogu esimehe ja peaministri ühisavaldus Juuniküüditamise aastapäeval
13.06.2002


14. juuni on Eestis leinapäev. Me mälestame neid tuhandeid inimesi, kes sel päeval 1941. aastal kisti välja oma kodudest ja saadeti vastu tundmatule tulevikule. Suur osa neist ei jõudnudki kaugemale kui nimeta haudadesse kahel pool raudteed, mis viis Siberisse. Nende süütute inimeste hulgas oli palju eestlasi, aga ka teiste rahvuste esindajaid, kes oma igapäevase tööga olid üles ehitanud ja kindlustanud Eesti riiki. Nende tuhandete inimeste ainus "süü" seisnes selles, et nad olid olnud iseseisva Eesti kodanikud.

Küüditamiste läbi hukkunud inimeste mälestus on meile püha. Me jagame ka nende hingevalu ja kannatusi, kes kaotasid oma lähedasi ja ise kõigele vaatamata koju tagasi jõudsid, kuid kelle usk õiglusesse oli tõsiselt vankuma löönud.

Oleme suutnud taastada end riigina ja püüame täna teoks teha sihte, mis on jõukohased vaid üksmeeles ja ühiste eesmärkide nimel tegutsevale rahvale.

Me ei saa oma tulevikku rajada mineviku kannatustele, kuid me ei tohi neid ka kunagi unustada. Üksnes siis, kui kaitseme oma iseseisvat riiki ja selle aluseks olevaid demokraatlikke põhimõtteid, suudame vastu seista katsetele edasiviivaid arenguid tagasi pöörata. Olgu selleks siis rahvusvaheline terrorism, organiseeritud kuritegevus või fundamentalistlike ideoloogiate esiletõus.

Meie rahvas on maksnud vabaduse ja demokraatia eest väga kõrget hinda. Osakem mäletada ja mälestada, osakem kaitsta vabadust ja demokraatiat iga päev ja kõikjal.


Arnold Rüütel Toomas Savi Siim Kallas
Vabariigi President Riigikogu esimees Peaminister© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee