In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Hiina Rahvavabariigi president alustas riigivisiiti Eestisse
12.06.2002


Täna alustasid Hiina Rahvavabariigi president Jiang Zemin ja proua Wang Yeping kahepäevast riigivisiiti Eestis.

Pealelõunal toimus Kadrioru presidendilossi ees ametlik vastuvõtutseremoonia. Kõlasid Hiina ja Eesti riigihümn, üles oli rivistatud auvahtkond. Presidente tervitasid Eesti valitsuse liikmed ning Hiina ja Eesti delegatsioon. Tervitustseremooniale järgnes presidentide neljasilmakohtumine, kus vahetati ka rahvuslikke kingitusi.

Järgnenud presidentide ja delegatsioonide kohtumisel olid kõne all nii Eesti ja Hiina kahepoolsed suhted kui ka suhted teiste riikide ja riikide ühendustega.

Nagu Eesti riigipea rahuloluga nentis, on Eesti ja Hiina suhted geograafilisest kaugusest hoolimata tihedad ja sõbralikud ning need on kulgenud tõusvas joones. Seda nii majanduse, kultuuri kui teaduse vallas, rõhutas president Rüütel. Niisugustele suhetele loovad tugeva aluse kahe maa vahel sõlmitud lepingud koostööks teaduse ja tehnika alal (1992. aastast), kaubanduse ja majanduse vallas (1992), investeeringute soodustamiseks ja vastastikuseks kaitseks (1993), samuti kultuuri- haridus- ja teadusalaseks koostööks (1993), topeltmaksustamise vältimiseks (1998) ning leping tsiviillennunduse alal (1999).

Ka Hiina riigipea avaldas rahulolu tulemusrikka kahepoolse koostöö üle. Kohtumisel oli juttu kahe maa vahelise kaubavahetuse ja transiidi arendamisest, mis mõlema presidendi hinnangul on kasulik nii Eestile kui Hiinale. Hiina on Eesti kaubanduspartnerite seas viiendal kohal. Samas rõhutas president Jiang Zemin, et on veel mitmeid valdkondi ja võimalusi kahe riigi ning nende elanike vaheliste kontaktide tihendamiseks.

Hiina president märkis tunnustavalt Eesti edusamme viimasel kümnendil ning avaldas lootust, et tänu edukale arengule saab Eestist peatselt Euroopa Liidu liige. Nagu rõhutas Hiina riigipea, mõistab ja toetab Hiina Eesti püüdlusi nii Euroopa Liidu kui NATO suunas.

Presidendid nentisid üksmeelselt, et lisaks suhete edenemisele kahe maa vahel ning edasiminekule suhetes riikide ühendustega, on samavõrd oluline heanaaberlikkusele rajanev koostöö kolmandate riikidega, ennekõike nii Hiina kui Eesti ühise naaberriigi Venemaaga.

Pärast kohtumist kirjutasid Hiina välisminister Tang Jiaxuan ja Eesti välisminister Kristiina Ojuland alla Eesti Vabariigi ja Hiina Rahvavabariigi vahelisele lepingule vastastikusest õigusabist kriminaalasjades.

Õhtul annavad Vabariigi President ja proua Ingrid Rüütel Hiina presidendi Jiang Zemini ning tema abikaasa Wang Yepingi auks piduliku õhtusöögi Mustpeade majas.

Homme kohtub Hiina riigipea peaminister Siim Kallase, Riigikogu esimehe Toomas Saviga ja ekspresident Lennart Meriga.


Presidendi kantselei pressiteenistus
Kadriorus 12. juunil 2002


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee