In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Prahas kohtusid Balti riikide ja Tšehhi president
02.05.2002


Täna keskpäeval kohtusid Prahas Tšehhi Vabariigi presidendi Václav Haveliga Eesti president Arnold Rüütel, Läti president Vaira Vike-Freiberga ja Leedu president Valdas Adamkus.

Václav Havel meenutas analoogset kohtumist Prahas 1994. aastal ja kinnitas, et on kavas jätkata samas vaimus vastastikuste püüdluste toetamist. "Tänane kohtumine siin rõhutab, et sügisene NATO tippkohtumine peaks esitama liitumiskutse kõigile kolmele Balti riigile," märkis Havel. Ta rõhutas, et eelolev tippkohtumine kujuneb ajalooliseks, kuna annab aluse täiesti uuele maailmakäsitlusele ja julgeolekuruumi ülesehitusele. "Seejuures on tähtis, et kõik rahvad saaksid oma identiteeti vabalt määratleda ja luua teiste ühendustega sidemeid võrdsuse põhimõttel."

Kõik kohtumisel osalenud neli riigipead märkisid, et sellise uue suhete kvaliteedi moodustumisel maailmas tekib uus tasand ja võimalused suhtlemisel Venemaaga.

President Rüütel märkis kohtumisel, et Eesti on määratlenud oma prioriteedina pöörduda tagasi oma ajaloolisse koju - nii kultuuri, majandus- kui ka julgeolekuruumi - juba koos iseseisvuse taastamisega.

President Rüütel tänas Tšehhi riiki ja president Havelit tugeva toetuse eest Eesti ja teiste Balti riikide püüdlustele ja omavahelisele koostööle. Ta märkis, et selles koostöös on loodud ühised kaitseprojektid, mis lubavad kinnitada, et me pole ainult julgeoleku tarbijad, vaid suudame seda ka luua.

Pealelõunal osalevad presidendid foorumil "Meie ühine tulevik Põhja-Atlandi alliansis", mille korraldavad Tšehhi Rahvusvaheliste Suhete Instituut ja Raadio Vaba Euroopa.

Õhtul sõidab Vabariigi President tagasi Tallinna.


Presidendi kantselei pressiteenistus
Kadriorus 2. mail 2002


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee