In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President on riigivisiidil Norras
10.04.2002


Vasakult: Norra kroonprints Haakon, Vabariigi President Arnold Rüütel ja proua Ingrid Rüütel ning Norra kuningas Harald V ja kuninganna Sonja
President Arnold Rüütlit ja proua Ingrid Rüütlit tervitas hommikul Norra Kuningriiki saabumise puhul Norra kroonprints Haakon. Ametlikule vastuvõtutseremooniale Oslos kuningalossi ees järgnes Vabariigi Presidendi ja proua Rüütli kohtumine kuningas Harald V ja kuninganna Sonjaga. Vabariigi President kinkis kuningapaarile Eesti kunstniku Concordia Klari graafilised lehed.


President Rüütli kohtumisel Norra parlamendi Stortingi presidendi Jørgen Kosmoga avaldati mõlemapoolset rahulolu jõudsalt arenenud Eesti ja Norra koostöö üle viimase 10 aasta jooksul. President Rüütel tänas Norra parlamenti ja valitsust Eestile osutatud abi ja toetuse eest, mis on aidanud meie riigil integreeruda Euroopa majandus- ja julgeolekuruumiga. Ta lisas, et Eesti on väga huvitatud Norra kogemustest regionaalpoliitika vallas. Jørgen Kosmo avaldas Eesti rahvale ja valitsusele austust 10 aastaga saavutatu eest. Ta kinnitas, et Norra on valmis pakkuma edaspidigi Eestile oma oskusi ja toetust näiteks keskkonna- või tervishoiuprobleemide lahendamisel.

Keskpäeval kohtus president Rüütel Norra peaministri Kjell Magne Bondevikiga, kellega jätkati sisuliselt samade teemade arutamist, mis olid presidendi ja peaministri vahel jutuks ka Kadriorus 20. veebruaril 2002. President Rüütel märkis, et tänu Norra tugevale toetusele on Eesti suutnud lahendada mitmeid keskkonna-, majanduse ja sotsiaalprobleeme ning on jõudnud üsna lähedale Euroopa Liidu ja NATO-ga liitumisele. Ta avaldas lootust, et lisaks praegu Eestis tegutsevale 130 Norra kapitalil põhinevale firmale tuleb peatselt lisa ning Eesti firmadki leiavad tee Norra turule.

Kohtumisel osalenud majandusminister Liina Tõnisson kinnitas, et majanduses võib leida näiteid koostöö süvenemisest. Lisaks on Eestil Norrale ja muulegi maailmale pakkuda oma oskusi telekommunikatsiooni vallas, märkis minister. Ta ütles, et Eesti on väga huvitatud ühinemisest Põhjamaade gaasiringiga, et tarnida maagaasi lisaks Venemaale ka Norrast.

Peaminister Bondevik nimetas Eesti sellist huvi tähtsaks sõnumiks ja kinnitas, et Eestil ja Norral on selles valdkonnas ühised taotlused. Samuti rõhutas peaminister Bondevik, et Norra toetab nii Eesti kui teiste Balti riikide vastuvõtmist NATO-sse. President tänas peaministri kaudu Norra riiki toetuse eest.

Pealelõunal asetas president pärja Akershusi kindluses ja seejärel sõitis ta Nobeli Instituuti, kus esineb loenguga teemal "Regionaalne koostöö kui garantii demokraatiale ja stabiilsusele Euroopas".

Õhtupoolikul võtab president osa Eesti-Norra geneetikaseminarist Gaustadi Instituudis ning Norra-Eesti äriseminarist.

Õhtul annavad Norra kuningas Harald ja kuninganna Sonja Eesti presidendi ja proua Ingrid Rüütli auks kuningapalees piduliku õhtusöögi.


Presidendi kantselei pressiteenistus
Kadriorus 10. aprillil 2002© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee